Niestety, od lipca dla większości Polaków, którzy już cierpią z powodu pustki w portfelu przez rosnące bezrobocie, inflację i wzrost kosztów utrzymania będą musieli się zmierzyć z nowym prawem, a co za tym idzie – wyższymi kwotami na rachunkach w sklepach. Ta zmiana, do której każdy z nas będzie musiał się dostosować wynika z decyzji polskich władz. Polacy nie będą zadowoleni z tej sytuacji, ale jest dobra wiadomość.

Każdego z nas czekają w tym roku nie tylko zakupy spożywcze, ale również zakup ubrań, kosmetyków, mebli, sprzętu elektronicznego czy AGD lub innych artykułów potrzebnych codziennym życiu.

Jednak Polacy nie mają bezpośredniego wpływu na ceny w sklepach i tak będzie i tym razem. W sektorze handlowym szykuje się mała rewolucja związana ze zmianą, która od już od lipca zamierza wprowadzić polski rząd. O co chodzi? O zmiany stawek VAT!

Zmiany w polskim handlu. Na sklepowych półkach wkrótce zobaczymy nowe ceny, Polacy nie będą szczęśliwi

Zgodnie z doniesieniami Business Insider, cytowanym przez Pikio.pl, już od 1 lipca w ramach tzw, matrycy w życie wejdą nowe stawki VAT. Co to oznacza? Oczywiście zmiany cen w sklepach. Jedne artykuły wyraxnie podrożeją przez podniesienie stawki podatku, inne będą tańsze przez obniżenie. Ta druga opcja daje Polakom nadzieję, jednak pierwsza nie napawa optymizmem.

fot. PxHere

Ustawa zmieniająca stawki VAT miała wejść w życie 1 kwietnia, jednak przesunięto ją ze względu na epidemię koronawirusa. Ponieważ sytuacja powoli się normalizuje, rząd zdecydował się wprowadzić nowe prawo.

Jak będą się kształtować nowe stawki? Przede wszystkim ustalono jeden podatek VAT na pieczywo i ciastka – będzie on wynosił 5 proc. Ujednolicona zostanie również stawka VAT za przyprawy – dotychczas za niektóre obowiązywała w wysokości 23 proc, niektóre były objęte podatkiem 5 proc., dziś będzie to 8 proc.

Niższy VAT będzie obowiązywał także na produkty dla niemowląt i małych dziei – 5 proc., zmniejszy się również podatek na zupy, żywność dietetyczną i owoce tropikalne z 8 na 5 proc.

Co podrożeje? Tzw. dobra luksusowe staną się znacznie droższe, w tym skorupiaki – z 5 na aż 23 proc.! Zdrożeje także drewno opałowe – co jest fatalną informacją – z 8 na 23 proc. O tyle samo droższy stanie się lód do celów spożywczych.

Jak informował portal „Życie”: MINISTER ŁUKASZ SZUMOWSKI ZDRADZIŁ WIELKĄ TAJEMNICĘ. POLAKOM SIĘ TO NIE SPODOBAŁO, TYLE KOSZTOWAŁO ZAMKNIĘCIE GRANIC

Przypomnij sobie: SZYMON HOŁOWNIA POCHWALIŁ SIĘ SPĘDZONYMI Z RODZINĄ CHWILAMI. INTERNAUCI ZACHWYCENI JEGO CÓRECZKĄ

Portal „Życie” pisał również: NIEZWYKŁA PSZCZOŁA POJAWIŁA SIĘ W POLSCE. CZY JEST BEZPIECZNA