Na czas epidemii zdecydowanie zmieniły się zasady leczenia uzdrowiskowego w sanatoriach i ośrodkach. Pensjonariusze i kuracjusze musza przygotować się do zmian i wiedzieć, jak się zachowywać i czego im nie wolno w czasie pobyt w sanatorium. Krótki przewodnik na bazie najczęściej zadawanych pytań przygotował Narodowy Fundusz Zdrowia. To właśnie powinny wiedzieć osoby, które w najbliższym czasie wyjadą na leczenie w uzdrowiskach!

NFZ wydał poradnik dla kuracjuszy w sanatoriach. Tak będzie wyglądać leczenie uzdrowiskowe w trakcie epidemii koronawirusa!

Przede wszystkim, o wznowieniu leczenia lub nowym terminie wyjazdu do uzdrowiska będą informować oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z zasadami, osoby, które musiały przerwać leczenie w sanatorium po 15 marca i trwało ono krócej niż 15 dni będą mogły je wznowić na podstawie wydanego wcześniej skierowania, oczywiście zmniejszając pobyt o liczbę wykorzystanych dni.

Uzdrowisko skontaktuje się w kuracjuszami io ustali dogodny termin, będzie on wcześniejszy niż 30 września. Podstawą do leczenia jest negatywny wynik testu na koronawirusa.

fot. Pixabay

Wszystkie osoby, którym przepadł termin ze względu na epidemię koronawirusa muszą czekać na ustalenie nowego terminu wyjazdu przez NFZ. Tu również podstawą do wyjazdu jest negatywny wynik testu na koronawirusa. O możliwości przyjazdu poinformuje samo uzdrowisko na 48 godzin przed podróżą.

Osoby, które nie odesłały do NFZ skierowania, a miały odbyć leczenie w terminie 14 marca-14 czerwca muszą to zrobić do 31 lipca włącznie. Dokument musi trafić do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. On ustali nowy termin.

W przypadku kuracjuszy, który wyjeżdżają w drugiej połowie czerwca jest negatywny wynik testu na koronawirusa. Wojewódzki oddział NFZ skontaktuje się w tymi osobami w sprawie wykonania testu. Podobnie jest w przypadku osób, które wyjeżdżają później i nie wiedzą, gdzie będą mogły wykonać test – o miejscu i czasie poinformuje telefonicznie NFZ. Test trzeba wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed dniem rozpoczęcia leczenia. Test jest darmowy i dotyczy on zarówno dorosłych kuracjuszy, jaki dzieci wraz z opiekunami.

Wynik testu przekaże przyszłemu kuracjuszowi samo uzdrowisko przed przyjazdem. Jeśli laboratoriom wykryje u nas koronawirusa nie będziemy mogli skorzystać z leczenia do momentu wyzdrowienia i wyznaczenia nowego terminu przez NFZ. W tym momencie nasz termin przypadnie innej osobie.

To też może cię zainteresować: EGZAMIN ÓSMOKLASISTY. KIEDY I JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ? ZNANE SĄ SZCZEGÓŁY

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MINISTER ROLNICTWA CHCE ŚWIECIĆ PRZYKŁADEM WOBEC NAUCZYCIELI. RUSZYŁ NA ZBIÓR TRUSKAWEK, APELUJE DO ZNP

O tym się mówi: KRAKÓW: TUTAJ PASAŻEROWIE BILETÓW JUŻ NIE KUPIĄ. RADNI PRZEGŁOSOWALI WAŻNĄ ZMIANĘ ODNOŚNIE KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ