Susza i epidemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczne ceny warzyw i owoców szybują codziennie jeszcze wyżej. Duże zakupy poczynione na bazarach, targach czy warzywniakach mogą doprowadzić do finansowej zapaści domowego budżetu. Tegoroczne sezonowe warzywa i owoce są coraz droższe i portfele Polaków nie wytrzymują już tego obciążenia. Ceny na bazarach i w warzywniakach przewyższają kilkakrotnie kwoty, jakie trzeba zapłacić w sklepach. Polacy mają dość drożyzny!

Sezonowe warzywa – zgodnie z zaleceniami dietetyków – powinny stanowić podstawę naszej diety. Jak jednak to zrobić, gdy ceny tegorocznych warzyw i owoców są tak wysokie, że możemy się pozwolić na nieduże ilości. Co ciekawe, ceny na bazarach, targach i w warzywniakach są znacznie wyższe niż w supermarketach. Porównaniem zajęła się dziennikarka Wirtualnej Polski, Agata Wołoszyn, cytowana przez Pikio.pl.

Ceny warzyw i owoców idą w górę. Jak wytrzymają podwyżki portfele Polaków?

Jak wynika z danych GUS, ceny produktów spożywczych wzrosły aż o 6,1 proc. wobec tego samego okresu w zeszłym roku. Wyłącznie w kwietniu sumy, jakie musieliśmy wydać na owoce były większe o 22 proc., a warzywa były droższe o 8,1 proc.

Okazuje się również, że ceny warzyw i owoców w sklepie i na bazarze różnią się znacząco. Co ciekawe, powala cena rzodkiewki. Średnio na targu musimy zapłacić za pęczek 3,5 złotych, a w dyskoncie aż o złotówkę mniej – 2,49.

Co ciekawe, pomidory w tym roku stają powoli towarem z górnej półki. Na bazarze za kilogram malinowych pomidorów trzeba zapłacić średnio 15 złotych, w dyskoncie jest to 10 złotych, a najtaniej jest w dużych sieciach supermarketów – tu średnia to 8-9 złotych.

Podobnie jest z cukinia, chętnie wybieranym na obiad warzywem. Gdy w dyskoncie za kilogram płacimy około 5 złotych, na bazarach kosztuje ona często dwa razy tyle! Trzeba się spodziewać, że ceny na targach, bazarkach i w warzywniakach będą nam spędzać sen z powiek.

Zobacz także: ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA NIE MA JUŻ WĄTPLIWOŚCI. NIEDŁUGO POJAWIĄ SIĘ NOWE WYTYCZNE

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: SYTUACJA W POLSCE WCIĄŻ NIE JEST NAJLEPSZA. NIEUSTANNIE POJAWIAJĄ SIĘ NOWE OGNISKA KORONAWIRUSA. GDZIE TYM RAZEM