Jak podaje "Pikio", lista produktów zakazanych do wywozu poza granice naszego kraju, obwieszczona 16 kwietnia 2020 roku, dotyczy produktów spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, środków leczniczych, a także zagrożonych brakiem dostępności środków ochrony osobistej. Nowe obwieszczenie obejmuje już tylko 298 pozycji.

Nowa lista "antywywozowa"

Dziennik Urzędowy Ministerstwa Zdrowia

Decyzja najprawdopodobniej zapadła dlatego, że po zniesieniu wielu obostrzeń, ludzie przestali stosować tak intensywnie środki ochrony osobistej, jak maseczki, rękawiczki, czy płyny dezynfekcyjne.

OLX

Jak się okazuje, w spisie środków leczniczych, których nie wolno wywozić z terenu Rzeczypospolitej Polskiej, znalazł się lek uważany za skuteczny w leczeniu COVID-19, Plaquenil.

Pozostały na niej także między innymi leki zawierające metforminę potrzebne cukrzykom, mleka dla niemowląt, nitrendypina stosowana przy nadciśnieniu tętniczym, leki podawane przy leczeniu nowotworów gruczołu krokowego.

Spore zaskoczenie

Decyzja ministra zdrowia o zezwoleniu na wywóz poza granice Polski maseczek, rękawiczek, czy środków dezynfekcyjnych jest mocno zaskakująca zważywszy na fakt, że wciąż straszy nas kolejną falą zachorowań, która w jesiennym sezonie grypowym będzie jeszcze groźniejsza, niż poprzednia. Wielu internautów nie kryje zaskoczenia, podobnie jak opinia publiczna.

O tym pisaliśmy: Plotki o Elżbiecie Jaworowicz potwierdziły się. Główna zainteresowana komentuje medialne doniesienia

Zerknij także tutaj: Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady dotyczące wszystkich Polaków. O co chodzi

Przypominamy o: Nietypowa prośba polskiego skoczka narciarskiego. Klemens Murańka apeluje do Tadeusza Rydzyka, internauci nie mogą powstrzymać się ze śmiechu