Czarne chmury zbierają się nad Telewizją Polską. Danuta Holecka została pozwana przez dziennikarza portalu Sputnik, Leonida Swidrowa za nadużycie, którego – jego zdaniem – dopuściła się w trakcie jednego z wydań „Wiadomości”. Dziennikarka nazwała go… rosyjskim szpiegiem. Sprawa ma związek z odmową zgody na pobyt w Polsce cztery lata temu. Wówczas dziennikarz zapewniał, że w żadnej mierze nie ma kontaktów z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Leonid Swidrow jest dziennikarzem rosyjskiego portalu Sputnik, publikującego informacje w języku polskim. Wcześniej pracował jako korespondent rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Nowosti w stolicy. Cztery lata temu pojawiła się afera związana z cofnięciem przez polskie władze pozwolenia na pobyt Swidrowowi. Twierdził, że nie ma żadnego związku z rosyjskim wywiadem.

Rosyjski dziennikarz pozywa Danutę Holecką i TVP. Telewizja nazwała go publiczne rosyjskim szpiegiem

O sprawie poinformował Onet, gdyż to do jego redakcji Swidrow przesłał treść pozwu wobec Danuty Holeckiej i całej TVP, wraz z dyrektorem ds. mediów interaktywnych. Można się z niego dowiedzieć, że dziennikarz zażądał 60 tysięcy odszkodowania od Holeckiej jako szefowej „Wiadomości” TVP i kierownika serwisów internetowych TVP Kuby Sufina.

Swidrow zażądał również oficjalnych przeprosin na antenie za materiał z maja 2019 roku, w którym został nazwany rosyjskim szpiegiem. W nagraniu mowa była o sytuacji z 2015 roku gdy wojewoda mazowiecki cofnął dziennikarzowi zgodę na pobyt w Polsce, a urząd ds. cudzoziemców podtrzymał jego decyzję. Wówczas padły słowa, że „Polska wydaliła Swiridowa za zarzuty o szpiegostwo”.

Dziennikarz i jego pełnomocnik uznali to wyrażenie za krzywdzące i nieprawdziwe, tym bardziej, że w materiale nie padły jakiekolwiek dowody.

- Bez wątpienia jednak przyczyną zmuszenia Powoda do opuszczenia Polski nie była i nie mogła być działalność szpiegowska, ponieważ taka działalność jest sankcjonowana karnie i w przypadku uznania przez właściwe organy, że Powód prowadził działalność szpiegowską, zostałby zatrzymany i byłby sądzony w Polsce, ponieważ nie posiadał immunitetu. Nic takiego nie miało miejsca – wyjaśnia mec. Jarosław Chełstowski, pełnomocnik dziennikarza w treści pozwu przesłanego Onetowi, cytowany przez Fakt.pl.

Przypomnij sobie o… HANNA LIS GRATULUJE MAJDANOM NARODZIN DZIECKA. CZEGO ŻYCZYŁA CHŁOPCU?

Jak informował portal Życie: ODKRYTO TAJEMNICE ZENKA MARTYNIUKA I MARCINA MILLERA. JAKIE POKĄTNE INTERESY PROWADZĄ GWIAZDY DISCO POLO

Portal Życie pisał również o… ANNA LEWANDOWSKA POCHWALIŁA SIĘ WYCZYNAMI CÓRECZKI. DZIEWCZYNKA JUŻ TRENUJE