Jak podaje portal „Gazeta.pl”, od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy ustawy prawa farmaceutycznego. "Pandemia, z którą borykamy się od kilku miesięcy, znacząco wpłynęła na zmianę zasad funkcjonowania gospodarki, w tym przemysłu farmaceutycznego. Uwypukliły się również podnoszone od lat obawy pacjentów związane z brakami dostępności leków”- czytamy w apelu skierowanym do Ministerstwa Zdrowia.

Apel o zmianę

Pod apelem podpisali się przedstawiciele Związku Pracodawców "Transport i Logistyka Polska", Konfederacji Lewiatan, Pracodawców RP, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, PASMI Związku Pracodawców "Polski Związek Producentów Leków bez Recepty" oraz Izbę Gospodarczą "FARMACJA POLSKA".

Wszyscy postulują zmianę art. 77a prawa farmaceutycznego, na mocy którego wprowadza się niestosowane wcześniej reguły obrotu produktami leczniczymi. Sygnatariusze apelu obawiają się, „że przepis w proponowanej treści uniemożliwi transport i skuteczne dostarczanie produktów leczniczych na terytorium RP, co spowodować może zachwianie dostępności do produktów leczniczych w całym kraju" – czytamy w komunikacie.

Pixabay

Skutki dotkną pacjentów

Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, utrudnią dostęp do leków w aptekach. Wiele produktów leczniczych nie dotrze do aptek i odczują to pacjenci. Apelujemy o zmianę w prawie farmaceutycznym lub opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów” – twierdzi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

„Mając na uwadze fakt, że epidemia może się rozwijać i powracać okresowo, a także biorąc pod uwagę najwyższe dobro, jakim jest zdrowie Polaków, apelujemy do Pana Ministra o podjęcie działań pozwalających na zapobieżenie powstawania sytuacji, w której pacjenci mogliby mieć problemy z uzyskaniem dostępu do niezbędnych leków” – czytamy w apelu.

W apelu przedstawiono również propozycję poprawki, jej uzasadnienie oraz szczegółowy opis problemu. Organizacje podpisane pod apelem proszą również, aby - jeśli nie uda się wprowadzić zmiany w ustawie przed 1 lipca – opóźnić rok wejście w życie przepisów.

Pixabay

Myślicie, że uda się dokonać postulowanej zmiany?

To też może cię zainteresować: Duża grupa Polaków niezadowolona z wprowadzonych od poniedziałku zmian przez polskie władze. Pracownicy zdezorientowani, nie wiedzą jak postępować

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wiele osób popełnia te błędy w czasie prania. Unikanie ich pozwoli cieszyć się miękkością i intensywnością koloru naszych ubrań dłużej

O tym się mówi: Kiepskie wieści pogodowe. IMGW wydał alerty dla wielu regionów, pogoda będzie gwałtowna, pojawią się mocne burze i trąby powietrzne