Jak podaje portal „Pikio”, resort zdrowia zareagował na ostrzeżenie wydane przez Europejską Agencję Leków. Zdecydowano się na wycofanie ze sprzedaży na terenie całego kraju popularnych leków, które w składzie mają 5 mg octanu uliprystalu. Substancja może prowadzić do uszkodzeń wątroby.

Ostrzeżenia ministerstwa

Główny Inspektorat Farmakologiczny zdecydował o wycofaniu na terenie Polski leków stosowanych w leczeniu mięśniaków macicy. Ministerstwo przekonuje pacjentki, które leczyły się jednym z wycofanych preparatów o zgłoszenie się do lekarzy, który dobierze inny lek.

Ze sprzedaży wycofano następujące leki:

Esmya, Ulipristalum, tabletki, 5 mg;

Ulipristal Acetate Gedeon Richter, tabletki, 5 mg;

Ulimyo, Ulipristali acetas, tabletki, 5 mg

Ulipristal Alvogen, Ulipristali acetas, tabletki powlekane, 5 mg.

Pixabay

Szkodliwa substancja

Uliprystal jest syntetycznym hormonem steroidowym, który wykorzystywano w terapii umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy. Stosowano go również jako lek antykoncepcyjny zażywany po stosunku.

„Minister Zdrowia wskazuje, iż ww. produkty lecznicze będą niedostępne. W związku z tym pacjentki stosujące ww. produkty lecznicze powinny zgłosić się do lekarzy prowadzących celem ustalenia alternatywnych technologii medycznych możliwych do zastosowania w danym wskazaniu” – informuje w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Stosowanie wyżej wymienionych leków wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia wątroby. W marcu tego roku potwierdzono u jednej z pacjentek ciężkie uszkodzenie wątroby, w wyniku którego konieczny okazał się przeszczep narządu. To skłoniło Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii do zarekomendowania państwom Unii Europejskiej zawieszenia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tych leków.

Pixabay

Znalazłyście go w swojej apteczce?

To też może cię zainteresować: Nowe fakty w sprawie zaginionej 13 lat temu Madeleine McCann. Policja apeluje o pomoc publiczną

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rafał Trzaskowski w wielkich tarapatach, obawiał się o swoje życie. Policja dokonała zatrzymania mężczyzny

O tym się mówi: Łukasz Nowicki przeprosił za niesmaczny żart. Telewidzowie zalali go falą wzburzonych komentarzy