Już w przyszłym tygodniu, 11 czerwca w Kościele katolickim obchodzone będzie Boże Ciało. Czy uroczystości będą przebiegać tak jak zwykle?

Boże Ciało to święto obchodzone przez katolików, które przede wszystkim kojarzy się z uroczystymi procesjami, w których biorą udział niezliczone ilości wiernych. Procesje te z reguły przechodzą przez całe miasta i zatrzymują się w czterech charakterystycznych punktach.

Punktami postoju są bowiem ołtarze, które są symbolami czterech ewangelistów: Mateusza, Marka, Łukasza oraz Jana.

Jak w tym roku będą wyglądać procesje w całej Polsce?

Głos na temat przebiegu uroczystości Bożego Ciała zabrał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Zachęcam księży biskupów do odwoływania udzielonych ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie - w nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej KEP 1/2020 z dnia 12 marca 2020 - sugeruję, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu dwóch metrów i obowiązku zakrywania ust i nosa - brzmi oświadczenie biskupa.

Jak podaje portal fakty.interia.pl, niektóre diecezje podjęły już decyzję co do tego, jak będą przebiegać najbliższe procesje.

Źródło: paczka-wiedzy.pl

Biskupi zalecają ostrożność

I tak biskup diecezji warszawsko - praskiej zwraca się z prośbą o to, aby procesje z okazji Bożego Ciała odbywały się tylko na terenie dookoła kościoła. Dodatkowo wierni mogą oddać się adoracji Najświętszego Sakramentu, jednak w bezpiecznej, prywatnej formie.

Takie samo stanowisko zajęli biskupi diecezji katowickiej, sandomierskiej i wrocławskiej.

- W tym roku procesje eucharystyczne w uroczystość Bożego Ciała odbędą się na terenie przykościelnym wokół świątyni. Będzie zachowana tradycja modlitwy przy czterech ołtarzach - oświadczyła diecezja w Sandomierzu.

Również w Płocku tegoroczna procesja nie będzie przechodzić ulicami miasta. Zamiast tego wierni zgromadzą się przy kościele, gdzie będzie umieszczony jeden ołtarz i tam zostaną przeprowadzone trzy stacje procesji. Ostatnia, czwarta stacja będzie natomiast odprawiona w budynku kościoła.

Inne zdanie na temat organizacji procesji Bożego Ciała ma natomiast abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

- Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału - oświadczył abp. Marek Jędraszewski.

Procesja Bożego Ciała wyruszy z Wawelu i będzie miało to miejsce już o godzinie 9. Następnie wierni udadzą się na krakowski rynek i do Bazyliki Mariackiej.

Źródło: gazetakrakowska.pl/

Przypomnij sobie o… JANUSZ KORWIN MIKKE PRZYŁAPANY NA PLAŻY. DZIWNE ZACHOWANIE ZNANEGO POLITYKA PRZYKUŁO UWAGĘ

Jak informował portal Życie: MINISTERSTWO ZDROWIA OPUBLIKOWAŁO NAJNOWSZY RAPORT DOTYCZĄCY KORONAWIRUSA W POLSCE. W NIEKTÓRYCH REJONACH SYTUACJA WYMYKA SIĘ SPOD KONTROLI

Portal Życie pisał również o… LECH WAŁĘSA PONOWNIE WZBUDZIŁ SPORO KONTROWERSJI. CO TYM RAZEM JEST POWODEM ZŁOŚLIWYCH KOMENTARZY