Koronawirus jest główną przyczyną zapaści gospodarki światowej – o tej oczywistości nie trzeba nawet wspominać. Znaczna większość przedsiębiorców ledwo wiąże koniec z końcem, a ogromna część planuje zamknięcie interesów. To jednak nie koniec problemów. Okazuje się, że Kościół w Polsce przeżywa potężną falę recesji i znaczna większość parafii boryka się z wielkimi problemami finansowymi.

Powodem tego stanu jest długotrwałe zmniejszenie liczby wiernych uczestniczących we mszach, co przekłada się na tzw. „tacę”. Wiadomo, że ofiara składana przez katolików w trakcie nabożeństw to gros finansów Kościoła. Teraz proboszczowie apelują do wiernych: „prosimy o przelewy, bo nie mamy z czego żyć!”.

Jak informuje DziennikPolski24.pl, podając za Gazetą Wyborczą przykładem parafii, która zmaga się z wielkimi problemami finansowymi jest między innymi kościół św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku. Tu od 13 marca do 19 kwietnia zebrano z ofiary tylko 11 270 złotych, czyli parafia utraciła blisko 70 proc. przychodów. Udało się jedynie zaspokoić podstawowe potrzeby związane z opłatami za media, opłacenie gospodyń, kościelnego czy organisty.

źródło: Pixabay

Katastrofalna sytuacja finansowa większości polskich parafii!

Dziś, parafie w całej Polsce muszą szybko stworzyć plan ratowania finansów, inaczej nie będą w stanie funkcjonować. Stąd pomysł zbiórek dla rzecz utrzymania parafii i apele o wpłaty na konto. Zgodnie z informacjami GW z prośbą do wiernych wyszły już Wspólnota Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu (zbiórka), parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Jaworznie Sobieskim (zachęcanie do składania ofiar z tacy za pomocą przelewów), czy parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie (przypomnienie, że obowiązkiem parafian jest wspieranie kościoła).

Kasy większości parafii uszczupliło również wsytrzymanie organizacji uroczystości kościelnych i sakramentów jak Komunia Święta czy bierzmowanie. Jest również niewiele ślubów ze względu na ograniczenia związane z weselami. Wiele par młodych zdecydowało się przenieść ceremonię na przyszły rok.

Zgodnie z informacją Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego tylko w połowie marca w niedzielnej eucharystii wzięło czynny udział zaledwie 4,4 proc. parafian, a standardem było 38,2 proc.

Przypomnij sobie o… DANIEL MARTYNIUK W KOŃCU DOSTAŁ NAUCZKĘ? TA LEKCJA SŁONO KOSZTOWAŁA ZENKA I DANUTĘ MARTYNIUKÓW

Jak informował portal Życie: ANNA LEWANDOWSKA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA PORÓD W PRYWATNEJ KLINICE. ILE ZA NIEGO ZAPŁACILA

Portal Życie pisał również o… SYN KATE I WILLIAMA MA TRUDNOŚCI W NAUCE? KSIĘŻNA ZDECYDOWAŁA SIĘ NA SZCZERĄ WYPOWIEDŹ