Od 25 maja ponownie miały zostać otwarte żłobki, przedszkola a także szkoły dla najmłodszych uczniów. Okazuje się jednak, że sytuacja w Jeleniej Górze na to nie pozwoliła.

Sytuacja jest napięta

Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry postanowił, że przed powrotem do pracy pracownicy przedszkoli zostaną przebadani na obecność koronawirusa. Jak się okazuje była to słuszna decyzja.

- Po wykonaniu ok. 350 testów ujawniono tzw. przeciwciała u 30 pracowników różnych przedszkoli. Nie jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że są oni chorzy i mogą zarażać, ale być może przeszli tę chorobę bezobjawowo - wyjaśnił prezydent Jeleniej Góry.

Teraz wszystkie te osoby zostaną poddane kolejnym testom, aby dokładnie ich zdiagnozować.

- Dla upewnienia się – ta trzydziestka zostanie poddana testom genetycznym, a ich wyniki będą znane za kilka dni. Dopiero po nich zapadnie decyzja o otwarciu przedszkoli – jedni z zainfekowanych okażą się zdrowi, inni będą poddani leczeniu, bądź kwarantannie - wyjaśnił Jerzy Łużniak.

Trwają testy nauczycieli / yourhub.denverpost.com/

Nauczyciele czekają na wyniki

Obecnie w Jeleniej Górze na wyniki swoich badań na obecność koronawirusa oczekują także nauczyciele i pozostali pracownicy szkół. Jak się okazuje testy zostały wykonane wśród 650 osób, a wyniki otrzymają już za kilka dni.

- Uważam, że priorytetem jest bezpieczeństwo i byłoby niewybaczalne, gdyby wszelkie nasze działania sanitarne, wymagające naprawdę wielu wyrzeczeń i kosztów zmarnować nazbyt pospiesznym, przedwczesnym uruchomieniem placówek oświatowych - wyjaśnił prezydent.

Jak podaje portal ESKA INFO spośród wszystkich placówek przedszkolnych do pracy wróciło tylko jedno przedszkole. Kiedy zostaną uruchomione pozostałe placówki i szkoły? Wszystko zależy od wyników testów.

Trwają testy / wkbn.com

Zobacz także: JAKIE WAKACYJNE CZYNNOŚCI MOŻEMY PODEJMOWAĆ, ABY NIE BYĆ ZAGROŻONYMI ZAKAŻENIEM KORONAWIRUSEM? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRALI EKSPERCI

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS