Pandemia koronawirusa szaleje niemal na całym świecie. Władze państw skupiają się na tym, by możliwie jak najbardziej spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa z Wuhan, z kolei naukowcy skupiają się na analizowaniu samego wirusa, a także próbach wynalezienia szczepionki.

Poza tymi próbami specjaliści starają się także jak najlepiej poznać niewidzialnego wroga, po to, by wiedzieć, z czym mamy do czynienia i jak można to zwalczać.

Jakie są skutki zachorowania na COVID-19?

Należy pamiętać, że na początku mamy do czynienia z SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Większość osób, zapytana o to, jakie są typowe objawy, wymieni problemy z płucami oraz wysoką temperaturę.

Naukowcy badają koronawirusa. Źródło: Youtube
Naukowcy badają koronawirusa. Źródło: Youtube

Jest w tym sporo prawdy, jednak okazuje się, że to jednak nie wszystko – choć tak wcześniej myślano. COVID-19 poza ciężkim zapaleniem płuc może wywołać również zakrzepicę płuc, a później niewydolność nerek, trzustki oraz wątroby.

Jak podaje Interia, naukowcy z Oddziału Patologii Szpitala w Grazu II, Uniwersytetu Medycznego w Grazu oraz Uniwersytetu w Wiedniu doszli do rewolucyjnych wniosków. Stwierdzono, że COVID-19 to nie tylko choroba układu oddechowego.

Do powyższych wniosków doszedł prof. Sigurd Lax, który przeprowadził autopsję 11 zmarłych na COVID-19.

- Nasze badania wykazały, że chociaż choroba rozpoczęła się od uszkodzenia płuc, to w tych śmiertelnych przypadkach zwykle następowała zakrzepica w samych tętnicach płucnych i uszkodzenie innych organów – mówił.

Wpływ COVID-19 na płuca jest niepodważalny, jednak wyraźnie widać, że może dojść także do krzepnięcia krwi, co spowalnia krążenie płucne i wywołuje niewydolność oddechową oraz krążenia.

Koronawirus. Źródło: zdrowie.wprost.pl
Koronawirus. Źródło: zdrowie.wprost.pl
Koronawirus. Źródło: zdrowie.wprost.pl

Co więcej, choroba może wpłynąć także na m.in. układ limfatyczny, trzustkę, wątrobę, nerki oraz nadnercza.

- Widzimy, że COVID-19 jest poważną chorobą zakaźną, która dotyka całego organizmu i prowadzi w ciężkim przebiegu do niewydolności wielonarządowej – zauważa jeden z zaangażowanych w badania naukowców, Michael Trauner.

Przypomnij sobie o… KINGA ZAWODNIK BĘDZIE KONKUROWAĆ Z DOMINIKĄ GWIT? NOWA GWIAZDA POJAWIŁA SIĘ W TVN

Jak informował portal Życie: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Portal Życie pisał również o… DANIEL OLBRYCHSKI DWUKROTNIE BRAŁ UDZIAŁ W AUDIENCJI U JANA PAWŁA II. SYN AKTORA ZAWDZIĘCZA PAPIEŻOWI ŻYCIE. CO SIĘ WYDARZYŁO