Koronawirus to choroba, która w ostatnim czasie potrafi wywołać naprawdę paniczne reakcje. Śmiertelny wirus panoszy się już po całym świecie, w tym również Europie.

Mieszkańcy kolejnych krajów z zaangażowaniem śledzą dalszy rozwój wypadków, licząc na to, że nie będą musieli mierzyć się z chorobą. Jak na razie nie zanosi się jednak na to, by miała ona odejść w zapomnienie.

Czy koronawirus jest już w Polsce?

Podczas rozmowy w radiu RMF FM minister zdrowia, Łukasz Szumowski, przyznał się do tego, że wyjechał na narty do Włoch. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po powrocie nie przebadał się na obecność wirusa.

- Nie badałem się, ale kontrolowałem swój stan. To było przed ogłoszeniem czerwonej strefy we Włoszech – uznał.

Jak podkreśla minister zdrowia, istotne jest obserwowanie swojego organizmu – osoby, które były narażone na działanie wirusa, powinny poczuć się zaniepokojone wysoką gorączką (tj. powyżej 38 stopni).

W takich przypadkach niezbędne jest udanie się do szpitala na oddział zakaźny. To samo powinni uczynić wszyscy, którzy narzekają na objawy wskazujące na grypę.

- Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, ale na pewno takie przypadki będą – zapowiedział minister zdrowia na konferencji prasowej.

Podkreślił także, że każdy Polak, który będzie miał sprawę dotyczącą koronawirusa, może skontaktować się ze specjalną infolinią NFZ pod numerem 800 190 590.

Nieoficjalnie mówi się, że w szpitalu w Krakowie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, jednak minister zdrowia zaprzecza tym informacjom.

- Nie chcemy wywoływać paniki. Jeżeli będzie potrzeba odwołać jakiekolwiek imprezy masowe to takie decyzje zapadną, jeżeli nie będzie takiej potrzeby nie będziemy reagować – deklaruje szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk.

Sprawa jest na tyle poważna, że specjalny zespół zbiera się codziennie, władze informują Polaków o sytuacji na bieżąco, a premier Mateusz Mazowiecki skierował wezwania do wszystkich wojewodów na najbliższy piątek.

Według oficjalnych informacji obecnie u ponad 80 tys. osób potwierdzono obecność koronawirusa, zaś tylko w Chinach na groźną chorobę zmarło 2715 osób. Wirus dotarł już do ponad 30 krajów – tylko we Włoszech ponad 320 osób zaraziło się koronawirusem, zarejestrowano 12 śmiertelnych przypadków.

Przypomnij sobie o… POD ŻADNYM POZOREM NIE NALEŻY MYĆ DROBIU PRZED GOTOWANIEM. FSA OSTRZEGA, ŻE TO NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA

Jak informował portal Życie: JUŻ WKRÓTCE BĘDZIE WIELKI POST. CZEGO NALEŻY SIĘ WYSTRZEGAĆ W TYM OKRESIE

Portal Życie pisał również o… NUMERY DO JEDNOSTEK POLICJI W POLSCE ULEGNĄ ZMIANIE. NIE BĘDZIE JUŻ NUMERU KIERUNKOWEGO. ZAMIAST NIEGO POJAWI SIĘ WYRÓŻNIK MSWIA