Planujesz gotować drób na obiad? W takim razie warto zwrócić uwagę na jedną, niezwykle istotną kwestię. Mianowicie chodzi o mycie mięsa przed jego gotowaniem. Może to mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) apeluje do wszystkich, aby zachować szczególną ostrożność. Bowiem wiele osób wciąż ma nawyk mycia drobiu przed jego przyrządzeniem.

Według statystyk, w samej Wielkiej Brytani co roku około 280 tysięcy osób trafia z tego powodu do szpitala z objawami zatrucia.

FSA apeluje, aby zachować ostrożność przy gotowaniu mięsa

Dla wielu osób gotowanie mięsa jest praktycznie codziennym rytuałem. Jak się okazuje, przed wstawieniem drobiu do garnka warto zwrócić uwagę na jedną, istotną rzecz.

Niektórzy przed zamarynowaniem kurczaka i jego pokrojeniem wrzucają go do zlewu, aby umyć pod bieżącą wodą. Wydawać by się mogło, że nie ma nic w tym niepokojącego. W końcu ma to pomóc w zmyciu wszelkiego rodzaju bakterii znajdujących się na powierzchni.

Nic bardziej mylnego! Prawda w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej.

Dlaczego nie należy myć drobiu przed gotowaniem?

Mycie mięsa przed gotowaniem to ogromny błąd. Mimo, że wydawać może się zupełnie inaczej, to czynność ta może bardzo negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Jak się okazuje, podczas mycia drobiu stwarzane są idealne warunki do rozwoju bakterii typu Campylobacter, która powoduje zatrucie pokarmowe.

Najczęstszymi objawami jest biegunka i wymioty, a co za tym idzie osłabienie i odwodnienie organizmu. Woda kapiąca z kurczaka często przenosi zarazki bezpośrednio na dłonie lub blat kuchenny.

Dowodem na to z pewnością są statystyki z Wielkiej Brytani. Około 44% tamtejszych mieszkańców deklaruje, że myje mięso przed gotowaniem. Tymczasem odnotowuje się tam około 280 tysięcy zatruć bakterią Campylobacter rocznie.

Mimo, że organizm dorosłego człowieka zwykle jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tą dolegliwością, to już u dziecka może ono być bardzo niebezpieczne. Unikając mycia drobiu przed gotowaniem zmniejszy ryzyko zachorowania.

Może zainteresuje Cię to: CHLEB JEST ULUBIONYM PRODUKTEM POLAKÓW. NIESTETY, JEGO CZĘSTE SPOŻYWANIE NIESIE ZA SOBĄ NIEKORZYSTNE SKUTKI

Polecamy także: WIELE OSÓB KAŻDY PORANEK ZACZYNA OD POŚCIELENIA ŁÓŻKA. DLACZEGO NIE WARTO TEGO ROBIĆ

Na portalu "Życie" informowaliśmy o: MARZYSZ O BŁYSZCZĄCYCH SZTUĆCACH BEZ ZACIEKÓW I NALOTÓW? DZIĘKI TYM WSKAZÓWKOM MOŻESZ TO OSIĄGNĄĆ