Bankomaty na stałe wpisały się w krajobraz polskich ulic, a wypłata pieniędzy stała się codziennością dla wielu Polaków. Z tego powodu zdarza nam się korzystać z tych urządzeń bezrefleksyjnie, a czasem nawet nieostrożnie. Gubi nas rutyna.

Choć każdy słyszał o kradzieżach pieniędzy wprost z bankomatów, niewielu z nas zdaje sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo każdego dnia narażamy nasze środki. Tymczasem kilka sekund może przesądzić o tym, że stracimy wszystkie pieniądze.

Przestępcy czyhają na nieostrożnych

Aby bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu, należy przede wszystkim zwrócić baczną uwagę na wygląd urządzenia. Przestępcy stale udoskonalają metody kradzieży naszych środków, dlatego ich nakładki mogą do złudzenia imitować oryginalne części bankomatów.

Jedną z najbardziej powszechnych metod na kradzież pieniędzy z bankomatu jest tzw. cash-trapping. Chodzi o zamontowanie specjalnej blokady w miejscu, z którego zazwyczaj wychodzą banknoty.

Pieniądze, które chcemy wypłacić z bankomatu, zatrzymują się na blokadzie. Nie wyskakują zatem z podajnika i nie cofają się do wnętrza urządzenia. Są zabierane przez przestępcę zaraz po tym, jak odejdziemy od bankomatu.

Blokada ma postać listwy, która wygląda tak naturalnie, że na pierwszy rzut oka trudno ją dostrzec. Mechanizm tego przestępstwa jest banalny, przez co korzystają z niego złodzieje na całym świecie.

Przez takie oszustwa można stracić naprawdę duże kwoty, np. gdy wypłacamy większą gotówkę na zaplanowany remont czy zakup samochodu.

By ustrzec się przed kradzieżą należy zwrócić baczną uwagę na to, czy bankomat nie wygląda podejrzanie. Musimy także sprawdzić, czy widoczny jest w nim otwór, z którego wysuwają się banknoty.

W momencie, gdy poprawnie wpisaliśmy PIN, a środki nie zostały nam wypłacone, nie wolno oddalać się od bankomatu. Sprawę należy zgłosić w banku, a o całym zajściu jak najszybciej zawiadomić policję.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... POLICJA POSZUKUJE ŚWIADKÓW ZDARZENIA! CHODZI O BANKOMAT W JEDNYM Z MARKETÓW

Warto sobie przypomnieć... BANKI WPROWADZAJĄ GODZINĘ POLICYJNĄ DLA BANKOMATÓW. PO TEJ GODZINIE NIE WYPŁACISZ PIENIĘDZY

Portal "Życie" informuje także o... TO MOŻE BYĆ KONIEC DZIAŁALNOŚCI TEGO BANKU. KLIENCI LAWINOWO ZAMYKAJĄ SWOJE RACHUNKI