Papież Franciszek jest Suwerenem Państwa Watykańskiego od 13 marca 2013 roku. Duchowny zastąpił na Tronie Piotrowym papieża Benedykta XVI, który jako pierwszy papież od 600 lat ogłosił abdykację.

Wybór Jorge Mario Bergoglio na papieża wprowadził wiele zmian w Kościele Katolickim. Rewolucyjne były nawet zwyczaje nowej Głowy Kościoła, który zaledwie kilka godzina po wyborze zrezygnował z tradycyjnego papieskiego, bogato zdobionego stroju.

Cały okres jego pontyfikatu jest pełen rewolucji, a często nawet i dość kontrowersyjnych wypowiedzi, które nie spotykają się z aprobatą innych, doświadczonych duchownych, którzy w zmianach papieża Franciszka dostrzegają wiele wad.

Czy papież chce abdykować?

W ostatnim czasie światowe media donoszą o nietypowym stwierdzeniu, jakoby papież Franciszek rozważał w przyszłości abdykację. Z ust Głowy Państwa miały paść słowa wedle, których Benedykt XVI jest dla Franciszka ogromym autorytetem godnym naśladowania.

"Kiedy czuje, że nie mogę iść dalej, mój wielki nauczyciel Benedykt uczy mnie jak to zrobić"

Interpretacja tego stwierdzenia była jednoznaczna. Od razu sugerowano, iż papież nie wyklucza przyszłej abdykacji, tak samo, jak jego poprzednik. O wypowiedź w tej sprawie poproszono Georga Gänsweina, sekretarza Benedykta XVI.

Oficjalny komentarz sekretarza Benedykta XVI

Sekretarz Benedykta XVI nie ma wątpliwości, iż decyzja o abdykacji papieża dała szansę jego następcom, którzy nie czują się na siłach do dalszego wykonywania posługi. W wywiadzie przyznał jednak, aby nie narzucać słowom papieża Franciszka dodatkowych interpretacji.

Jego zdaniem Głowa Kościoła nie chciał przekazać informacji o przyszłej abdykacji. To, iż wśród wiernych pojawił się niepokój jest jedynie wynikiem błędnego rozumienia, wyrwanych z kontekstu słów papieża.

"Dziennikarze często interpretują słowa papieża, wyrywa­jąc je z kontekstu i rozpowszechniając w ten sposób fałszywe informacje. Trzeba rozróżnić między tym, co papież rzeczy­wiście mówi a tym, co stanowi owoc interpretacji albo jeszcze gorzej, wykorzystania i dziennikarskiej manipulacji."

Przypomnij sobie o: PAPIEŻ FRANCISZEK ZOSTAŁ REKORDZISTĄ. W CZYM DUCHOWNY JEST NAJLEPSZY

Portal "Życie" pisał: NIEPOKOJĄCE SŁOWA PAPIEŻA. "JESTEM CZŁOWIEKIEM U KRESU ŻYCIA". CZY BENEDYKT XVI JEST CHORY

Jak informował portal "Życie": O POLSKIM KSIĘDZU MÓWI CAŁY ŚWIAT. POWINNI BRAĆ Z NIEGO PRZYKŁAD INNI DUCHOWNI