W ostatni czwartek USA zaatakowało Międzynarodowy Port Lotniczy w Bagdadzie. W wyniku tego zginęło 8 osób, w tym dowódca sił specjalnych Ghods i jedna z najważniejszych osób w Iranie - Ghasem Sulejmani. Decyzję o podjęciu działań zbrojnych podjął prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Władze w Teheranie zapowiedziały, że odpowiedzą na ataki.

Paliwo będzie droższe

Działania zbrojne pomiędzy USA a Iranem z pewnością będą miały wpływ na ceny paliw. Już teraz zauważyć można na światowych rynkach ich wzrost. Według informacji przekazanych na antenie Radia Zet tylko w piątek cena ropy w Stanach Zjednoczonych podniosła się o około 4 procent. Potwierdziły to wyceny na giełdach paliw NYMEX i ICE Futures Europe.

Eksperci w rozmowie z portalem Radia Zet zgodnie stwierdzili, że konflikt pomiędzy Iranem a Stanami Zjednoczonymi spowodują podwyżkę cen paliw.

"Ceny na stacjach paliw w Polsce mogą wzrosnąć, jeśli na początku przyszłego tygodnia utrzyma się obecna tendencja wzrostu cen ropy w hurcie" - mówi Urszula Cieślak z BM Reflex.

Podobnego zdania jest dr Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl:

"Ta sytuacja może spowodować wzrost cen paliw w Polsce. Obecnie trudno cokolwiek przewidywać ponieważ nie wiemy, jaka będzie dokładna reakcja Iranu. Ajatollah Ali Chamenei, przywódca duchowy i polityczny Iranu, zapowiedział, że "odwet będzie surowy" " - wyjaśnił.

Konflikt pomiędzy Iranem a USA

Konflikt pomiędzy Iranem a USA trwa już od dłuższego czasu. W 2019 roku zaatakowano największe tankowce ropy. Wtedy władze USA oskarżyły o atak Teheran. W maju Iran złamał zapiski umowy ze światowymi mocarstwami zawartej w 2015 roku, która dotyczyła produkcji wzbogaconego uranu.

Zobacz także: PREZES URE ZATWIERDZIŁ TARYFY. WIADOMO O ILE WZROSNĄ RACHUNKI ZA PRĄD W 2020 ROKU

Może zainteresuje Cię to: PREZYDENT USA POTWIERDZA - ISIS STRACIŁO PRZYWÓDCĘ!

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: POPULARNA SIEĆ TELEFONII KOMÓRKOWEJ ZMIENIA CENNIK. BĘDZIE DROŻEJ