Przywódca dżihadystycznego Państwa Islamskiego (ISIS) – Abu Bakr al-Bagdadi został zabity podczas operacji sił specjalnych USA w północno-zachodniej Syrii. Wysadził się, detonując kamizelkę z materiałami wybuchowymi. Donald Trump poinformował o tym opinię publiczną na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Donald Trump wygłosił specjalne oświadczenie podczas spotkania z dziennikarzami w Białym Domu, w niedzielę, tuż po godz. 14:00 czasu polskiego.

Abu Bakr al-Bagdadi był zły, pełen przemocy i zginął tak, jak żył: tchórzliwie – podkreślał prezydent USA. I zdradził szczegóły operacji amerykańskich sił zbrojnych.

Śledziliśmy al-Bagdadiego i wiedzieliśmy, gdzie jest. Wiedzieliśmy, że w tym kompleksie są tunele, także ślepe. Kiedy 8 śmigłowców wylądowało, żołnierze wysadzili ściany, nie wchodziliśmy przez drzwi, tam były pułapki. Oglądałem to z dowódcami. Było to doskonałe, jakbyśmy oglądaliśmy film. Poziom technologii robi wrażenie – relacjonował Donald Trump.

Amerykańscy żołnierze w wielkim stylu zakończyli swoją misję. Oglądałem większą część tej misji. Niewiele osób o tym wiedziało. Każdy przeciek mógł kosztować życie tych dzielnych ludzi. A my nie straciliśmy żadnych żołnierzy – podkreślił Donald Trump.

Według relacji prezydenta USA, szef ISIS uciekł w popłochu do jednego ze ślepych tunelów w swojej kryjówce. Zabrał ze sobą troje małych dzieci. 11 innych dzieci żołnierze wyprowadzili z budynku, a towarzyszących Bagdadiemu terrorystów zabito.

Najbardziej poszukiwany obecnie terrorysta świata zginął po ucieczce do ślepego tunelu, płacząc i wrzeszcząc. Nie miał gdzie uciec. Został tam, z trojgiem małych dzieci. Nasze psy były na jego tropie. Bagdadi zapalił kamizelkę, zabił siebie i troje dzieci, jego ciało zostało zniszczone, ale zrobiliśmy badania i nie mamy wątpliwości, że to był on – stwierdził stanowczo przywódca USA.

Amerykanie podczas sobotniej operacji przejęli dokumenty dotyczące tzw. państwa islamskiego. – Są w nich informacje o ich pochodzeniu i tym, co planowali. Jesteśmy na tropie kolejnych terrorystów. Nasze działania pokazują, jak bardzo USA są skupione na tym, by pokonać ISIS – oświadczył Trump.

Bagdadi kierował islamistyczną organizacją od 2010 roku, kiedy ISIS było jeszcze gałęzią Al-Kaidy w Iraku.

W szczytowym okresie Państwo Islamskie kontrolowało tereny od północy Syrii wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat do obrzeży stolicy Iraku, Bagdadu. Jednak porażki jakie ponosiło ISIS w Mosulu, Iraku oraz w Ar-Racce w Syrii w 2017 roku, spowodowały powolny upadek samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie. Bagdadi stał się uciekinierem, który ukrywał się wzdłuż pustynnej granicy Iraku z Syrią.

Pod koniec kwietnia w sieci zamieszczono 18-minutowe nagranie wideo z wypowiedzią Bagdadiego, w którym grozi zemstą za zabijanie i więzienie bojowników jego organizacji. Premier Iraku, Adel Abd al-Mahdi wyraził wówczas przekonanie, że nagranie przywódcy ISIS jest próbą wsparcia dzihadystów, i że Państwo Islamskie będzie próbowało dokonywać kolejnych zamachów.

Pierwsze informacje o śmierci Bagdadiego pojawiły się w lipcu 2017 roku. Wtedy to irańska agencja prasowa Mehr oraz rosyjskie media donosiły, że terroryści ISIS potwierdzają, że ich przywódca nie żyje. O jego śmierci nie poinformowały jednak, zarówno propagandowa agencja prasowa Amak, jak i sam Pentagon, który stwierdził, że nie mają żadnych informacji, aby móc to potwierdzić.

Orzeł SMS-uje do naukowców na koszt rosyjskich podatników. Więcej informacji znajdziesz tutaj: ORZEŁ STEPOWY WYSYŁA SMS-Y Z IRANU! PTAK RUJNUJE BUDŻET ROSYJSKICH ORNITOLOGÓW

Maciej Rybus niedawno świętował pierwsze urodziny syna. Więcej informacji znajdziesz tutaj: ZNANY PIŁKARZ POKAZAŁ ZDJĘCIE SYNA! CAŁY TATA!

Piotr Otto