W trzech gospodarsywach zajmujących się hodowlą indyków na terenie powiatu lubartowskm na Lubelszczyźnie wykryto wirusa grupy ptaków H5N8. Główny Inspektor Sanitarny uspakaja, że choć wiurs "jest wysoce zjadliwy dla drobiu" to nie jest "patogenny dla ludzi" i nie stanowi dla nich zagrożenia.

"Odmiana H5N8 jeszcze u nas nie występowała. Błyskawicznie zabija ptaki, ale ma niski potencjał przenoszenia się na człowieka. Jednak te wirusy są zmienne i niczego nie można bagatelizować" - mówi Paweł Piotrowski, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie.

GIS potwierdza jego słowa i jednocześnie wskazuje, że powinniśmy dochować wszelkiej staranności, aby wirus nie okazał się dla nas groźny.

Zadbaj o należytą higienę!

Przede wszystkim mając jakikolwiek kontakt z ptactwem powinniśmy zawsze umyć ręce. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenie, czy mieliśmy do czynienia z dzikimi zwierzętami czy jedynie z hodowlanymi. Zaleca się także, aby nie dotykać martwych ptaków lub zachowujących się w podejrzany sposób. Dotyczy to także dotykania ubitego drobiu. Wtedy należy zastosować odpowiednie zabezpieczenia.

Poza dbaniem o higienę ciała duże znaczenie ma także dokładne mycie wszystkich naczyń mających kontakt z surowym drobiem. Dokładna dezynfekcja wymagana jest w przypadku wszelkiego rodzaju akcesoriów, takich jak deski, noże czy talerze.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Przy zakupie drobiu, przetworów drobiarskich i jaj warto upewnić się, że zostały one przd spożyciem poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w minimalnej temperaturze 70 stopni Celsjusza. Należy przy tym pamiętać, że zamrożene mięsa nie eliminuje wirusa grypy, dlatego w tym przypadku nic nie da zamknięcie produktów na jakiś czas w zamrażalce. Surowe mięso nie powinno mieć także żadnej styczności z pozostałą żywnością.

W tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dzieci. Należy zadbać o to, aby nie bawiły się w miejscach, w którym może znajdować się dzikie ptactwo, a także w pobliżu ferm drobiu czy innych miejscach jego bytowania.

Polecamy także: PTASIA GRYPA POWRÓCIŁA DO POLSKI. PILNIE ZWOŁANO SZTAB KRYZYSOWY

Może zainteresuje Cię to: PRZEPROWADZIŁ BADANIA NA SKLEPOWYM DROBIU. DOPATRZYŁ SIĘ NIEPRAWIDŁOWOŚCI W SKLEPIE ZNANEJ SIECI

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: ZA TO WYKROCZENIE ZAPŁACISZ 5200 ZŁOTYCH MANDATU. OD 1 STYCZNIA KIEROWCY MOGĄ SPODZIEWAĆ SIĘ WYŻSZYCH KAR