Partia Jarosława Kaczyńskiego już od momentu przejęcia władzy w 2015 roku zwróciła swoją uwagę na polskie sądy. Szybko zaczęto wprowadzanie zmian prawnych i reform, które wzbudziły szerokie oburzenie zarówno specjalistów, jak i zwykłych Polakach. Tysiące ludzi wyszło na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw wobec mieszaniu się rządzących w sprawy niezawisłości sądów.

Niezrażony PiS nadal kontynuuje swoje działania polityczne wobec polskiego sądownictwa, ludzie nadal protestują, a sprawy przybrały taką skalę, że wiadomości na temat tego, co się dzieje w Polsce coraz częściej pojawiają się na zagranicznych portalach informacyjnych.

Teraz o budzących kontrowersję działaniach PiS-u napisało BBC. W artykule czytamy, że w naszym kraju dochodzi do łamania prawa Unii Europejskiej i najprawdopodobniej doprowadzi do interwencji instytucji unijnych w to, co dzieje się w polskim sądownictwie.

Jak dalej przekonuje BBC, skończyć się to może nawet opuszczeniem przez Polskę struktur UE. Wszystko spowodowane ma być upolitycznianiem sądów od 2015 roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejęło władzę.

W brytyjskim artykule omówionych jest wiele budzących sprzeciw zmian prawnych, które przepchnęła w ostatnim czasie partia Jarosława Kaczyńskiego. Jest mowa o reformie, która pozwala Andrzejowi Dudzie na przyspieszoną nominację nowego prezes Sądu Najwyższego jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Opisano też zmiany prawne, które PiS wprowadził, aby mieć dostęp do decyzji o wyborze członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dotychczas w tej instytucji chroniącej niezależności sądów i niezawisłości sędziów zasiadali specjaliści, którzy byli wybierani przez pozostałych członków Rady. Gwarantowało to ich bezstronność i niezależność.

W 2018 roku PiS tak zmieniło prawo, że większość sędziów do KRS wybierana może być przez decyzję parlamentu. Z tego powodu Rada przestała być politycznie niezależna, co wzbudza ogromny niepokój obserwatorów.

Przypomnij sobie o… MANDATY BĘDĄ UZALEŻNIONE OD ZAROBKÓW? JEDNO JEST PEWNE: KWOTY NA PEWNO PÓJDĄ W GÓRĘ

Jak informowal portal Zycie: NIEBYWAŁE! GWIAZDA SERIALU "RANCZO" TRAFIŁA ZA KRATKI. ZA CO ZAMKNIĘTO JĄ W WIĘZIENIU

Portal Zycie pisal równiez o… ZNACIE JUŻ NIEBIESKIE BANANY? TEN WYJĄTKOWY OWOC MA TEŻ OBŁĘDNY SMAK. CZY MOŻNA JE DOSTAĆ W POLSCE