Główna propozycja PiS opierała się na tym, że każdy po przepracowaniu założonej liczby lat będzie mógł przejść na emeryturę niezależnie od wieku. Taka perspektywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem społeczeństwa.

Projekt zakłada, że każdy mógłby przejść na wcześniejszą emeryturę po wypracowaniu odpowiedniego stażu pracy. Bez względu na wiek, mężczyźni mogliby to zrobić po wypracowaniu 40 lat, a kobiety po 35 latach pracy.

Oznacza to, że jeśli ktoś rozpoczął karierę zawodową w wieku 18 lat i pracował cały czas bez przerwy, to w przypadku mężczyzn mógłby przejść na emeryturę w wieku 58 lat, a kobiety w wieku 53 lat.

Specjalna oferta partii rządzącej była też skierowana do nauczycieli, którzy mogliby przechodzić na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 30-letniego stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie.

Pojawił się z czasem jeszcze jeden wariant wcześniejszej emerytury dla nauczycieli: dla tych, którzy byli zatrudnieni w szkołach przez 25 lat, ale 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Teraz, jak podaje portal Biznes Info, Prawo i Sprawiedliwość wróciło do tego pomysłu. Być może już wkrótce wcześniejsza emerytura stanie się realną opcją do wyboru.

Jednak specjaliści mają wątpliwości co do słuszności przejścia na wcześniejszą emeryturę. System emerytalny zmaga się z niemałymi trudnościami i pod wielkim znakiem zapytania stoi wysokość świadczeń dla przyszłych emerytów.

- W roku 2040, czyli w zasadzie już, przeszło połowa uprawnionych otrzymywać będzie emerytury poniżej poziomu minimalnych gwarantowanych przez państwo, do których trzeba będzie dopłacać. Czy to jest straszenie? Nie, to stwierdzenie faktu - powiedział w wywiadzie dla Business Insider Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Przypomnij sobie o… JEŚLI ZACHORUJESZ, MOŻESZ STRACIĆ ZASIŁEK! CO ZROBIĆ, BY TEGO UNIKNĄĆ

Jak informował portal Życie: POLACY MIELI Z TEGO TYTUŁU DOSTAWAĆ KOKOSY! A MAJĄ ZALEDWIE 200 ZŁ NA MIESIĄC

Portal Życie pisał również o… BOLĄCZKA LOKATORÓW WYNAJMOWANYCH MIESZKAŃ! PRZEZ TAKI ZAPIS W UMOWIE NAJMU MOGĄ SZYBKO TRAFIĆ NA BRUK