Najnowsze wieści wprost z Warszawy. Rejestr stołecznych zabytków właśnie się powiększył. Na tę unikalną listę trafił obiekt, w którym kiedyś wyrabiano ciastka i cukierki. O jakim budynku mowa?

Historyczna Fabryka Cukrów F. Anczewskiego została założona w roku 1865. W latach świetności, czyli od 1900 do 1925 roku właścicielem firmy był Teodor Lissowski, a sama fabryka działała tak prężnie, że zatrudnionych było niemalże stu pracowników.

Po roku 1955 zakład przeszedł w ręce Skarbu Państwa. Fabryka mieści się przy ulicy 11 Listopada 10 A na warszawskiej dzielnicy Praga - Północ. Starsze pokolenia doskonale pamiętają to miejsce i dobrze wspominają wszelkie produkowane tam cukierki, ciastka, biszkopty czy czekolady.

Produkty z fabryki sprzedawane były tylko w kilku sklepach zlokalizowanych na Śródmieściu, na ulicach: Marszałkowskiej oraz Niecałej.

Fabryka słodkości jako nowy obiekt na liście zabytków

Teraz, decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obiekt trafił na listę zabytków Warszawy.

- Stanowi on świadectwo zamkniętej już epoki w rozwoju architektury i urbanistyki tej części miasta oraz cenny dokument historii ulicy oraz jej rozwoju budowlanego, a także istotne źródło wiedzy na temat historii architektury przemysłowej (...) – brzmi uzasadnienie podjęcia takiej decyzji przez konserwatora zabytków.

fot. https://wawalove.wp.pl/