Rafał Trzaskowski, kiedy ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy w roku 2018 w swojej kampanii zapowiedział, że do końca roku 2020 nastąpi usunięcie wszystkich tak zwanych kopciuchów, czyli starych pieców w ogromnym stopniu zanieczyszczających środowisko.

Prezydent zapowiedział, że zmiany mają dotyczyć nie tylko mieszkań komunalnych, ale także prywatnych oraz spółdzielni - w przypadku dwóch ostatnich miasto miało finansować dołączenie do sieci gazowej.

Kopciuchy nadal działają w Warszawie!

Jak wynika z danych opublikowanych przez TVN Warszawa, od początku sprawowania urzędu prezydenta przez Rafała Trzaskowskiego do wymiany było ponad 2 tysiące pieców. W tej chwili zostało ich nieco mniej niż połowa, bo 980.

Jak tłumaczy rzeczniczka stołecznego ratusza, pozbywanie się starych pieców zaczyna się robić coraz trudniejsze - zostały same ciężkie przypadki.

- (…) wydłużenie procesu wymiany wynika w nich między innymi z nieuregulowanych kwestii własnościowych, roszczeń do budynków, braku sieci ciepłowniczej lub gazowej czy braku współpracy ze strony najemców. - mówi Karolina Gałecka.

Ponadto, wskazała, że trwająca epidemia również przyczyniła się do spowolnienia tego procesu.

PORTAL „ŻYCIE” PISAŁ RÓWNIEŻ O: NOWE OBOSTRZENIA WŁAŚNIE WESZŁY W ŻYCIE. SIEĆ BIEDRONKA WYSZŁA NAPRZECIW KLIENTOM I ZMIENIŁA GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW. KIEDY MOŻNA ROBIĆ ZAKUPY