Dokładnie 40 lat temu odbudowane Stare Miasto w Warszawie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji śródmiejscy urzędnicy przygotowali niespodziankę dla warszawiaków.

Zarówno wielu rodowitym warszawiakom jak i osobom mieszkającym w stolicy od kilku lat, może się wydawać, że Warszawa nie kryje przed nimi tajemnic. Warto jednak sprawdzić, czy na pewno. Jest ku temu świetna okazja, bowiem by uczcić 40. rocznicę wpisania stołecznego Starego Miasta na słynną listę UNESCO, urzędnicy Śródmieścia przygotowali dla warszawiaków ofertę darmowych wycieczek z przewodnikiem. Jak zapewnia burmistrz Śródmieścia, Aleksander Ferens, rozległa wiedza przewodników pozwoli na nowo odkryć i docenić Stare Miasto.

Na portalu TVN24 można przeczytać, że wycieczki organizowane będą co tydzień, w każdą wrześniową sobotę w godzinach 11.00-13.00. Obowiązują zapisy oraz zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Zapisać można się poprzez wysłanie maila na adres: zwiedzajwarszawo@gmail.com lub telefonicznie, pod numerem telefonu: 696 410 142 lub 692 895 551. Finałem każdej wycieczki będą odwiedziny w Centrum Interpretacji Zabytku przy ulicy Brzozowej 11/13. Miłośnicy Warszawy mogą także zapoznać się ze specjalnym, bogato ilustrowanym wydaniem biuletynu "Życie Śródmieścia", które jest do pobrania tutaj. Biuletyn poświęcony jest odbudowie zniszczonej wojną Warszawy.

Rocznica posłużyła burmistrzowi Śródmieścia do przpomnienia historii Starego Miasta, które tuż po wojnie przerażało skalą zniszczeń. Odbudowa polskiej stolicy była przedmiotem wielu dyskusij, jednak ostatecznie podniesiono ją z ruin. UNESCO, wpisując warszawską Starówkę na swoję Listę Światowego Dziedzictwa, dało wyraz uznania dla wszystkich zaangażowanych w odbudowę grodu nad Wisłą.

Konserwatorzy na bieżąco dbają o warszawskie zabytki- praktycznie każdego roku prowadzone są remonty rozmaitych obiektów. Tegoroczne plany pokrzyżowały zmiany w budżecie wywołane koronawirusem, jednak planowany na 2022r. remont Kolumny Zygmunta nadal jest w harmonogramie.

O tym pisaliśmy ostatnio: Matka przeżyła prawdziwe chwile grozy. Obcy ludzie porwali dziecko z wózka podczas spaceru. Czy udało się odnaleźć malucha

"Życie" informuje: Przez ponad 20 lat udawała lekarkę. Seryjna oszustka usłyszała zarzuty. Pracowała dla państwowej służby zdrowia

Czy wiesz, że: Złodziej wpadł w policyjną zasadzkę. Skuteczna akcja stołecznych policjantów