Jan Paweł II pozostawił po sobie w Watykanie wiele śladów i tradycji. Jedna z nich szczególnie widoczna jest w święta Bożego Narodzenia i jest kontynuowana przez jego następców, najpierw przez Benedykta XVI, a teraz przez Franciszka.

Na placu św. Piotra przed bazyliką ponownie stanęła wielka choinka. 28-metrowy świerk ważący aż siedem ton został przywieziony ze Słowenii i przystrojony lampkami, które oświecane są tuż po zmierzchu.

Podziwiać można też szopkę bożonarodzeniową. Pochodzi ona z włoskiego regionu Abruzja, który słynie z rzemiosła ceramicznego i została wykonana już ponad 50 lat temu. Od tego czasu wystawiana była między innymi w Jerozolimie, Tel Awiwie i Betlejem.

Szopka z wszystkimi figurami Świętej Rodziny, pasterzy, zwierząt itd. została rozmieszona na powierzchni 125 metrów kwadratowych.

Choinka na placu św. Piotra
Choinka na placu św. Piotra
fot. screen YouTube / Catholic Sat

Uroczystość odsłonienia obu symboli świąt Bożego Narodzenia odbyła się 11 grudnia z udziałem papieża Franciszka.

Podczas specjalnej audiencji ojciec święty podziękował ofiarodawcom i przypomniał wszystkim, że święta Bożego Narodzenia są znakiem nadziei, zwłaszcza w obecnych czasach pandemii koronawirusa i licznych konfliktów.

„Jak nigdy dotąd, choinka i żłobek są w tym roku znakiem nadziei dla Rzymian i pielgrzymów, którzy będą mieli okazję przybyć, aby je podziwiać” – powiedział Franciszek.

Papież dodał też, że patrząc na żłobek wszyscy powinni wziąć przykład z pokazanych tam postaci i poczuć pokorę i pomyśleć co w życiu jest szczególnie istotne.

Choinkę i szopkę będzie można zobaczyć na placu św. Piotra w Rzymie jeszcze do niedzieli 10 stycznia 2021 roku.

szopka na placu św. Piotra
szopka na placu św. Piotra
fot. screen YouTube / Catholic Sat

To też może cię zainteresować: Co się dzieje ze zdrowiem Bronisława Komorowskiego? Były prezydent dokonał osobistego wyznania. Znalazł się w naprawdę trudnej sytuacji

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Smutna wiadomość ze świata muzyki. Odszedł członek legendarnego zespołu. Miał 60 lat

O tym się mówi: Najnowsze doniesienia mediów o szczepionce. Preparat ma trafić na rynek już wkrótce. Kiedy ruszą szczepienia? Znane są już szczegóły program szczepień