Superwulkan Yellowstone - 8 z 8 na wskaźniku wybuchowości wulkanów - wybuchł trzykrotnie w ciągu ostatnich 2,1 miliona lat, ostatnio 640 000 lat temu. Erupcja Yellowstone byłaby czymś, czego ludzkość nigdy nie doświadczyła.

Najpierw nadejdą coraz intensywniejsze trzęsienia ziemi, znak, że magma pod Yellowstone pędzi ku powierzchni. Następnie magma przedostałaby się przez ziemię w gigantycznej erupcji, uwalniając toksyczne wnętrzności ziemi do powietrza.

Trwałoby to przez wiele dni, grzebiąc Yellowstone w lawie w promieniu 64 kilometrów.

Ale zniszczenia wokół Yellowstone to dopiero początek. Wulkanolodzy uważają, że superwizja Yellowstone pogrzebałaby duże połacie Kolorado, Wyoming i Utah w toksycznym popiele wulkanicznym nawet na ponad 94 cm.

W zależności od warunków pogodowych, duża część Środkowego Zachodu również otrzyma kilkanaście centymetrów, pogrążając region w ciemności. Nawet wybrzeża - gdzie mieszka większość Amerykanów - najprawdopodobniej zobaczyłyby pył w miarę rozprzestrzeniania się chmury popiołu.

Plony zostałyby zniszczone; pastwiska zostałyby skażone. Linie elektroenergetyczne i transformatory elektryczne zostałyby zniszczone, potencjalnie wyłączając znaczną część sieci.

Superwulkany, takie jak Yellowstone, reprezentują to, co jest znane jako ryzyko egzystencjalne - ultra-katastrofy, które mogą doprowadzić do globalnej dewastacji, a nawet wymarcia człowieka. Mogą być naturalne, takie jak superwizje lub duże uderzenie asteroidy w skali, która pomogła zabić dinozaury lub mogą być spowodowane przez człowieka, jak wojna nuklearna lub zmodyfikowany wirus.

Z definicji są gorsze niż najgorsze rzeczy, jakich ludzkość kiedykolwiek doświadczyła. Jednak to, czym nie są, jest powszechne - a to stanowi poważne wyzwanie psychologiczne i polityczne.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: 30-letnia Paulina wyszła z domu i do tej pory nie wróciła. Kontakt się urwał, a policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach

Zerknij: Ta stara moneta z czasów PRL jest warta kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jak ją rozpoznać