Jak podaje portal "Radio Zet", w piątek rano potwierdzono śmierć pacjenta w hiszpańskiej w prowincji Sewilla. Był on leczony na oddziale zakaźnym z powodu Gorączki Zachodniego Nilu. Chorobę tę potwierdzono już u 35 osób z tego obszaru. Chorobę tę przenoszą komary.

Ofiara śmiertelna Gorączki Zachodniego Nilu

Hiszpański resort zdrowia poinformował, że na Gorączkę Zachodniego Nilu zmarł 77-letni mężczyzna z La Puebla del Rio, miejscowości położonej w pobliżu Sewilli. Był on jedną z 35 osób, u których potwierdzono zakażenie tą niebezpieczną, przenoszoną przez komary chorobą.

32 osoby musiały zostać hospitalizowane, a 6 z nich wymagało umieszczenia na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

Gorączka Zachodniego Nilu

Choroba ta w bardzo wielu przypadkach rozwija się w sposób nie dający objawów. Są jednak osoby u których wywołuje zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowych. Ekspert z wydziału biologii Uniwersytetu w Salamance, Felix Torres jest zdania, że u chorych doszło do zakażenia na skutek ukąszenia komara pospolitego (z rodzaju Culex).

"Komary zarażają się po ukąszeniu zainfekowanych ptaków, a później mogą przenieść wirusa na ludzi i inne ssaki, najczęściej konie" - tłumaczy Torres. Uspokoił jednak, że choroba rozwija się u niewielu ludzi.

Z danych WHO wynika, że aż 80 proc. zainfekowanych osób nie ma żadnych objawów choroby. Niestety u pozostałych osób może dojść do groźnego w skutkach zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowych, które mogą zakończyć się uszkodzeniami mózgu, a w niektórych przypadkach także śmiercią.

Pixabay

Myślicie, że to będzie kolejne wyzwanie, z jakim przyjdzie się mierzyć Europie?

To też może cię zainteresować: Wicepremier zdrowia Waldemar Kraska zapowiada Polakom przykre konsekwencje. Poważne zmiany wchodzą od 21 sierpnia bieżącego roku. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ivona Pavlovic nie ukrywa radości z powrotu do "Tańca z gwiazdami". Zdradziła także czym zajmowała w ostatnim czasie

O tym się mówi: Klienci tych banków mogą mieć problemy z płatnościami. Prace systemowe potrwają cały weekend. Jakich banków dotyczą