Rok 2020 nie przestaje nas zaskakiwać. Od początku roku przeszliśmy już przez wiele, a jego druga połowa niedawno się zaczęła, wiec sporo jeszcze przed nami. Tym razem niepokojące jest to, co zaobserwowano na nagraniu. O czym mowa?

Niebezpieczna maź w kanale. Co to jest?

Nagranie, o którym mowa, pokazało pewną tajemniczą „rzekę”. Można się zdziwić, widząc, co płynie w niej zamiast wody.

Jak podaje portal Fakt.pl, w osobliwym kanale znalazła się czarna maź. Nie dość, że jej widok budzi niepokój, to jeszcze okazuje się, że dziwna substancja paruje. Zaniepokojenie po zobaczeniu nagrania jest, według specjalistów, słuszne – według nich czarna maź może być bardzo groźna.

Czarny szlam. Źródło: Facebook
Czarny szlam. Źródło: Facebook

Czarny szlam pojawił się w kanale Cañada del Oro, który mieści się w górach Santa Catalina, na północ od Tucson. Nagranie ujawniło hrabstwo Pima ze stanu Arizona.

Choć film wygląda jak fotomontaż, to wcale im nie jest. Do kanału dostaje się deszcz oraz stopiony śnieg z wysokich partii gór. Teraz, gdy trwa pora monsunowa, kanał stanowi ogromne zagrożenie.

Wypełnia się wodą z powodzi, a jego zawartość sprawia, że okoliczni mieszkańcy są zagrożeni wystąpieniem powodzi błyskawicznych. Jeśli w górach będzie padało zaledwie przez chwilę, Cañada del Oro stanie się pełen wody, a następnie może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla mieszkańców oraz turystów.

Flash flood on Cañada del Oro Wash

Floods can happen anywhere and at any time. But did you know wildfires increase flood risks? It’s true. Wildfires like the Bighorn Fire leave the ground charred, barren, and unable to absorb water. Even a light rain can produce devastating flash floods and mudflows, often with little warning. This video was taken Wednesday, July 15, 2020 in the Cañada del Oro Wash on the northern County line following a minor storm. Learn more about flood safety at www.pima.gov/FloodsFollowFires #FloodsFollowFires ------------------------------------ Las inundaciones pueden ocurrir en cualquier lugar y en cualquier momento. ¿Pero sabías que los incendios forestales aumentan los riesgos de inundación? Es verdad. Los incendios forestales como el Incendio Bighorn dejan el suelo carbonizado, estéril e incapaz de absorber agua. Incluso una lluvia ligera puede producir inundaciones repentinas devastadoras y flujos de lodo, a menudo con poca advertencia. Este video fue tomado el miércoles 15 de julio de 2020 en el Lavado Cañada del Oro en la línea norte del condado luego de una tormenta menor. Obtenga más información sobre la seguridad contra inundaciones en www.pima.gov/FloodsFollowFires

Posted by Pima County on Thursday, July 16, 2020

Dziwna, czarna maź to nic innego, jak gruz, gałęzie i ślady po pożarze Bighorn. Celem zamieszczenia filmu w sieci jest wyjaśnienie, jak groźne potrafią być powodzie błyskawiczne – sporo osób nie respektuje zakazu wejścia do tego obszaru.

Jak tłumaczy Andy Dinauer, jeden z przedstawicieli hrabstwa, jeśli maź pojawiłaby się w nocy, ktoś, kto znajdowałby się blisko, nie miałby szans na przeżycie, gdyż nawet by jej nie zauważył.

Przypomnij sobie o… KATARZYNA PAKOSIŃSKA ODCHODZI Z TVP I Z RADIOWEJ TRÓJKI. SYTUACJA JEST BARDZO TRUDNA. "STAŁAM SIĘ BEZDOMNA"

Jak informował portal Życie: NIKT Z NAS NIE SPODZIEWAŁ SIĘ TAK OGROMNEJ ZMIANY W NASZYM KRAJU. JUŻ NIEBAWEM MAPA POLSKI ZOSTANIE ZAKTUALIZOWANA

Portal Życie pisał również o… TVP MA WIELKĄ NIESPODZIANKĘ DLA WIERNYCH WIDZÓW. POWSTANIE PROGRAM, JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO W TELEWIZJI