Jak podaje "Interia", globalna fala zakażeń koronawirusem może ponownie przejść przez świat. Dyrektor ds sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia Mike Ryan twierdzi, że koronawirus może nigdy nie zniknąć.

Ryan straszy koronawirusem endemicznym

YT

Podaje inne przykłady wirusów, które na dobre zadomowiły się w naszych społeczeństwach, jak wirus HIV, czy WZW. Uważa, że koronawirus może także stać się endemicznym, czyli takim, który już zostanie.

Jak twierdzi WHO, druga fala zakażeń bywa gorsza od pierwszej, jak to było z hiszpanką w 1918 roku - przychodziła falami, aż zanikła w 1920 roku.

Rekomendują "przykręcanie śruby"

YT

Jak sugerują eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, tak zwane powroty do normalności powinno się wprowadzać stopniowo, aby nie doprowadzić do ponownego wzrostu zakażeń. Jak podają, w kilku krajach zbyt wcześnie otwarto granice, oraz instytucje edukacyjne.

Rekomendują także, że jeśli w danym regionie w ciągu tygodnia pojawi się 50 nowych zachorowń na 100 tysięcy mieszkańców, należy przywrócić wszystkie obostrzenia, a nawet dołożyć nowe.

Co na to wirusolodzy

Twierdzą oni, że powracający w nowych mutacjach wirus jest znacznie słabszy i rzadziej odbiera życie. Nie chodzi tylko o to, że wzrasta wówczas ilość osób odpornych na wirusa, a także o to, że wirus potrzebuje gospodarza, czyli człowieka, którego lepiej nie uśmiercać.

Co o tym sądzisz?

Ważne dla zdrowia: ak usunąć z warzyw i owoców środki ochrony roślin? Domowe rozwiązanie sprawy, nad którą głowią się miliony Polaków

Co słychać u Agnieszki: Agnieszka Woźniak-Starak jest gotowa na powrót TVN? Jakie plany zawodowe ma popularna prezenterka