Co jakiś czas Uber miewa problemy wizerunkowe. Wydawało się, że wybór nowego prezesa, którym został Dara Khosrowshahi, wpłynie pozytywnie na odbiór spółki. Istotnie, tak było… do niedawna.

Wszystko przez wypowiedź nowego prezesa Ubera. W poniedziałek udzielał on wywiadu „Axios on HBO”. Podczas rozmowy opowiedział, że zabójstwo Jamala Khashoggiego jest „błędem” i że Uber także się myli, np. wtedy, gdy autonomiczny samochód śmiertelnie potrącił pieszą.

Warto przypomnieć, że Jamal Khashoggi został zabity przez grupę saudyjskich agentów w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule. Wydarzenie miało miejsce w październiku 2018 roku.

Rozmowę na ten temat sprowokował fakt, że bardzo dużą część udziałów Ubera posiada saudyjski fundusz inwestycyjny. W Stanach jest to rozważane jako problem etyczny.

Jeden z rozmówców zapytał prezesa Ubera, czemu już po raz drugi nie był obecny na rządowej konferencji dotyczącej inwestycji zagranicznych. Jak twierdzi Khosrowshahi, zajmował się wtedy badaniem faktów na temat zabójstwa Khashoggiego.

Dodał, że nie zjawił się w Arabii Saudyjskiej, bo miał wtedy zebranie rady dyrektorów Ubera. Wtedy osoba przeprowadzająca wywiad spytała, czy w radzie powinien zasiadać przedstawiciel saudyjskiego funduszu – osoba pracująca dla rządu, który, jak twierdzi CIA, jest odpowiedzialny za zabójstwo Khashoggiego, rezydenta USA.

- Saudyjski rząd powiedział, że zrobił błąd. To poważny błąd, my też robiliśmy błędy z samochodami autonomicznymi i teraz zmagamy ze skutkami tego błędu. Ludzie popełniają błędy, ale to nie znaczy, nie nie można im nigdy wybaczyć – mówił wtedy prezes Ubera.

Dziennikarz zaprotestował, mówiąc, że porównanie morderstwa do wypadku samochodowego jest nie na miejscu. Prezes Ubera powiedział, że nie zna szczegółów raportu CIA, a Arabia Saudyjska jako kraj to po prostu udziałowiec.

Wiedząc, że jego słowa źle zabrzmią, już godzinę po wywiadzie wysłał oświadczenie, w którym napisał, że powiedzenie „błąd” o zabójstwie „nie odpowiada temu, w co wierzy”, a samego morderstwa „nie można usprawiedliwiać”.

Wywiad został opublikowany w „surowej” formie, bez cięć i powtórzeń, więc słowa Khosrowshahiego trafiły do całego świata.

Przypomnij sobie o… TO MIAŁA BYĆ RUTYNOWA KONTROLA DROGOWA… POLICJANCI NIE WIERZYLI WŁASNYM OCZOM

Jak informował portal Życie: ZAOSTRZONE PRZEPISY WPRAWIAJĄ W NIEPOKÓJ KIEROWCÓW! ZA BRAKI W DOKUMENTACJI NAWET 3 LATA WIĘZIENIA

Portal Życie pisał również o… DOBRA WIADOMOŚĆ DLA POSIADACZY PRAWA JAZDY KATEGORII B. JAKIE DODATKOWE UPRAWNIENIA DAJE NAM DOKUMENT?