A dziś zastanowimy się nad tematem samotności na starość, a także poznamy opinię eksperta w tym zakresie. Może dowiemy się, jak pozbyć się samotności na starość, a ta informacja pomoże wielu osobom odnaleźć się.

Poczucie samotności

„Mam 68 lat, mieszkam sama. Nikogo bliskiego już dawno nie ma. Nadal pracuję, to jedyne zajęcie, które ratuje przed nudą. W ostatnich latach żyję jak robot, nic mi się nie podoba.

„Nie mam hobby i nie szukam, prawdopodobnie już jestem na to za stara. Zaproponowałam synowi i jego rodzinie (ma troje dzieci) zamieszkanie w moim mieszkaniu, ale moja synowa jest temu przeciwna. Najwyraźniej nie chce mieszkać pod jednym dachem z jakąś starą kobietą ”.

„Chciałabym się wprowadzić do mojej córki, ale jest tam jej rodzina, a oni też nie chcą starej baby, chociaż często ich odwiedzam i zawsze są szczęśliwi. Będą pili herbatę, karmili i słuchali. A im częściej do nich przychodzę, tym mniej chcę wracać do domu. Ale trzeba… ”

Tamara zastanawia się, jak znaleźć się w takiej sytuacji. W końcu to nienormalne, że życie, nawet w szacownym wieku, całkowicie przestało się podobać.

Jedyne, co mnie uszczęśliwia w tej historii, to to, że sama kobieta pomyślała o nienormalności sytuacji i zaczęła szukać sposobów, aby wszystko naprawić. W takim razie naprawdę ma szansę.

„Brak hobby i, co najgorsze, brak chęci ich znalezienia może być oznaką depresji. Dlatego konsultacja z neurologiem, psychologiem czy psychoterapeutą nie będzie dla Tamary zbyteczna ”- powiedziała konsultantka psycholog.

Specjalista jest przekonany, że w dzisiejszym świecie 68-letnia osoba nie powinna czuć się stara. I w tej sytuacji problem nie polega na tym, że dzieci nie chcą zabierać starca. Raczej dorosłe potomstwo po prostu docenia przestrzeń osobistą, w której stworzyło komfort, którego potrzebuje.

„Tamara powinna odpuścić sobie fantazję, że najlepiej będzie dla niej mieszkać z dziećmi. W końcu ma inny sposób — wypełnić samo życie. Wystarczy się rozejrzeć i zobaczyć coś ciekawego, co ją otacza.

Możesz śledzić wydarzenia, które odbywają się w pobliżu, zobaczyć miejsca, do których nie można się dostać. Potrzebujemy nowego doświadczenia społecznego ”- powiedział psycholog.

Wydaje się, że prawnik i nasza bohaterka naprawdę powinni spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. W końcu, jeśli dzieci są zajęte swoimi zmartwieniami i nie chcą mieszkać razem, to siłą nie zmienią zdania. Zwłaszcza że ​​pod każdym innym względem relacja jest całkiem normalna. Dlaczego więc nie wypełnić własnego życia?

Wokół jest wiele różnych ciekawych zajęć. A na starość, gdy dana osoba ma jeszcze dość siły i dużo wolnego czasu, może zacząć wdrażać wiele z tego, co zaplanowała w młodości, ale nie miała czasu na zrealizowanie.

Gorzej jest, gdy człowiek zamyka się w kręgu prostych zainteresowań typu „oglądaj telewizję, idź do kliniki, idź do sklepu…”. Wąski zakres obowiązków upodabnia każdy dzień do poprzedniego, a w tym przypadku ciągłe poczucie osamotnienia stanowi doskonałą podstawę do rozwoju.

Dzisiaj możliwości ludzi w każdym wieku stały się znacznie szersze i nierozsądne jest ich nie wykorzystywać. Niektórzy spotykają się z dorosłymi wnukami, a niektórzy po przejściu na emeryturę znajdują nowe hobby.

Jednocześnie duża odpowiedzialność spoczywa na młodym pokoleniu. W końcu w mocy dzieci i wnuków leży zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby osoba bliska im, nie straciła zainteresowania życiem, nawet na starość.

To też może cię zainteresować: CZY NA STAREJ MONECIE MOŻNA ZAROBIĆ 2,8 MILIONA ZŁOTYCH? JEDNEMU Z KOLEKCJONERÓW WŁAŚNIE SIĘ TO UDAŁO! POD KONIEC LISTOPADA PADŁ PRAWDZIWY REKORD

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: KIEROWCY JUŻ OD SOBOTY MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA ZMIANY W PRZEPISACH. WIELE Z NICH JEST NA PLUS, ALE NIE WSZYSCY BĘDĄ Z TEGO ZADOWOLENI. O CO CHODZI