Zakończył się właśnie trwający od 3 tygodni Synod Amazoński. Jego wynikiem jest wprowadzenie przełomowych zmian w kościele. Od teraz żonaci mężczyźni będą mogli być wyświęcani na księży. Władze kościelne będą musiały ustalić kryteria przyjęcia zgody na święcenia dla kandydatów.

Ta rewolucyjna zmiana prawa kościelnego budziła w trakcie trwania Synodu Amazońskiego największe emocje. Tradycjonaliści gorąco przeciw niej protestowali. Według nich zgoda na wyświęcenie żonatych mężczyzn narusza tysiące lat tradycji religii katolickiej.

Jak informuje Setefczyk.info, pomimo protestów konserwatystów, Synod zadecydował o dopuszczeniu do funkcji księży również żonatych mężczyzn. Żonaci diakoni będą mogli zostać księżmi, ale będą musieli spełnić kilka warunków. Ich diakonat powinien być owocny, a oni będą musieli otrzymać bardzo dobre teologiczne wykształcenie.

Za takim rozwiązaniem opowiadali się zwłaszcza duchowni z rejonu Amazonii, którzy stale borykają się z problemem zbyt małej liczby księży.

W trakcie Synodu zdecydowano się też na wprowadzenie definicji „grzechu środowiskowego”. Uznano za niego: „czyny i nawyki powodujące zanieczyszczenie i zniszczenie harmonii środowiska”.

Powrócono również do tematu wprowadzenia diakonatu kobiet. Odniósł się do tego papież Franciszek w wygłoszonej przez siebie mowie końcowej. – Kobieta jest mało brana pod uwagę w przekazywaniu wiary i staniu na straży kultury. Trzeba podkreślić: nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele znaczy kobieta w Kościele – powiedział papież Franciszek.

Co się dzieje z młodym księdzem Tymoteuszem Szydło? Zastanawia się nad tym cała Polska, zobacz: NIE CICHNĄ SPEKULACJE NA TEMAT SYNA BEATY SZYDŁO. DO AKCJI WSZEDŁ PRAWNIK KSIĘDZA TYMOTEUSZA!

Sprawdź również postawę tego chłopca, która chwyta za serce: MAŁY WIELKI BOHATER. POZNAJCIE KENA – CHŁOPCA, KTÓRY W WIEKU 8 LAT ZAŁOŻYŁ SCHRONISKO

Joanna Tec