Choć do zimy zostało jeszcze sporo czasu, synoptycy postanowili sprawdzić, jaką pogodę przyniesie nam kolejna pora roku. Jak informuje portal "Goniec", IMGW przygotowało eksperymentalną prognozę pogody na najbliższe miesiące. Czy możemy liczyć na opady śniegu i niskie temperatury?
Aura na początku października nas nie rozpieszcza
O ile pierwsza połowa września przyniosła wysokie temperatury i słoneczną aurę, o tyle końcówka poprzedniego miesiąca przyniosła spore ochłodzenie, a słońca jest jak na lekarstwo. Niestety w najbliższy weekend nie ma co spodziewać się poprawy warunków atmosferycznych, zwłaszcza na południu kraju.
Ocieplenia i większej ilości chwil ze słońcem możemy spodziewać się najwcześniej w przyszłym tygodniu. I choć nie brakuje osób, które z utęsknieniem wypatrują wyższych temperatur, to są i tacy, którzy już z niecierpliwością wyczekują pierwszych opadów śniegu. Kiedy mogą się ich spodziewać? Z odpowiedzią pospieszyli synoptycy IMGW.
Z najnowszych wyliczeń modelu CFS wynika, że w październiku należy się spodziewać średniej temperatury mieszczącej się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. I choć niebawem zobaczymy na termometrach wyższe temperatury, to nie powinniśmy się do nich przyzwyczajać, bo nie potrwają one zbyt długo.
Takich temperatur możemy się spodziewać
Po chwilowym powrocie wyższych wartości temperatur znowu odczujemy napływ chłodniejszych mas powietrza. Jak informuje portal "Onet", na termometrach zobaczymy maksymalnie 8-10°C.
W listopadzie synoptycy spodziewają się temperatur oscylujących w granicach od 5 do 10°C. Przedostatni miesiąc roku ma być raczej suchy, choć niewykluczone, że właśnie wtedy pojawią się pierwsze zimowe epizody, przynajmniej w niektórych regionach kraju.
Meteorolodzy wskazują, że grudzień ma być cieplejszy nawet o 1-1,5°C. Dominować mają dodatnie temperatury, więc raczej nie należy nastawiać się na szczególnie zimową scenerię.
Ciepły ma być także grudzień. Temperatury w ostatnim miesiącu roku mają być o ok. 0,5-01°C wyższe od normy. "Jest to mimo wszystko duże zaskoczenie, ponieważ jeszcze niedawno amerykańskie modele wskazywały na wyjątkowo ciepłą zimę. Obecne prognozy przewidują większe chłody" - wskazuje portal "Onet".
Warto pamiętać, że prognozy długoterminowe obarczone są sporym marginesem błędu i należy podchodzić do nich z ostrożnością.
To też może cię zainteresować: O stylizacji Agaty Kornhauser-Dudy mówią wszyscy. To będzie hit tej jesieni
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Iga Świątek wydała oświadczeni. To już koniec
O tym się mówi: Agnieszka Kaczorowska zamieściła w sieci post. Internauci byli bezlitośni. Padły mocne zarzuty