Problematyka pobytu prezesa PiS w szpitalu i opłacania placówki z FS pojawiła się na jednym z nagrań Tomasza Mraza, który niegdyś pracował w resorcie sprawiedliwości. - Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów — poinformowała placówka.

Według Portalu Onet rozpatrywana dyskusja urzędniczek resortu sprawiedliwości z dawnym wiceministrem Marcinem Romanowskim miała miejsce w lutym bieżącego roku, czyli zaraz po transformacji władzy.

W dyskusji chodzi o zabiegi prezesa Kaczyńskiego i potężne dotacje wypłacone placówce, która w 2019 i 2022 roku hospitalizowała prezesa PiS.

- Szef przyjeżdża do szpitala z Pawełkiem, bo tam coś sobie złamał, no i gada z tym profesorem i mówi: "A co tam słychać?" A on, że przydałoby się to i to. No to proszę napisać do funduszu. Tak to działa — słychać na nagraniu słowa Romanowskiego.

Szpital w Otwocku odnosi się do zarzutów

Natomiast sam szpital, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, wyliczył, że z 18,5 mln złotych został kupiony między innymi mikroskop śródoperacyjny, cyfrowy system diagnostyki obrazowej i inne sprzęty do leczenia i specjalistycznego diagnozowania.

Pierwszą milionową dotacją, jaka pojawiła się na koncie szpitala, była ta z początku 2019 roku, niespełna rok przed operacją kolana prezesa Kaczyńskiego. - Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji (m.in. FS, WOŚP, fundacje) dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury szpitala – twierdzi dyrekcja otwockiego szpitala.

W mediach społecznościowych zawrzało na wieść, że placówka otrzymała milionową dotację przed przyjęciem pacjenta.

Temat objaśnia Michał Woś, dawny wiceminister sprawiedliwości, nadzorujący wówczas Fundusz. Poinformował, że placówka zgodnie z literą prawa dostała pieniądze na sprzęty dające możliwość ratowania pacjentów z "urwanymi kończynami". Zapytał, jaki to ma związek z kolanem.

Nie przegap: Z życia wzięte. "Teraz rozumiem, dlaczego mój mąż przedstawił mnie teściowej dopiero w dniu naszego ślubu": Wszystko stało się jasne

Zerknij: Zasiłek pogrzebowy w końcu podlegać będzie waloryzacji. Takiej kwoty nikt się nie spodziewał