Ktoś, kto miał do czynienia z organizacją pogrzebu, doskonale zdaje sobie sprawę, że 4 tysiące złotych zasiłku pogrzebowego to kwota, która obecnie nie wystarcza na godne pochowanie bliskiej osoby. W obliczu ostatniej fali inflacji, ta suma często okazuje się niewystarczająca do opłacenia podstawowych kosztów związanych z ceremonią pożegnalną. Jednakże, jak głosi zapowiedź, ta patowa sytuacja wkrótce może ulec zmianie. Kiedy możemy spodziewać się podwyżki zasiłku pogrzebowego?

Obecny zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi 4 tysiące złotych. Niestety, w świetle rosnącej inflacji, kwota ta utraciła swoją pierwotną wartość. Organizacja godnego pochówku, uwzględniająca nie tylko najtańsze opcje, ale również dodatkowe usługi takie jak mistrz ceremonii, organista, trębacz czy kwiaty, zazwyczaj wymaga co najmniej podwojenia tej kwoty. Kwota 4 tysięcy złotych ledwie wystarcza na najbardziej skromne pożegnanie. Jednakże, zgodnie z najnowszymi informacjami, sytuacja ta może ulec zmianie w najbliższym czasie, informuje Super Express.

W wywiadzie dla money.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Sebastian Gajewski, poruszył kwestię zasiłku pogrzebowego w Polsce. Zaznaczył, że planuje się zastosowanie mechanizmu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych dla zasiłku pogrzebowego, uwzględniając średnią inflację konsumencką lub emerytalną, plus 20 proc. realnego wzrostu płac. Wiceszef resortu podkreślił, że jest to kontynuacja procesu waloryzacji, który już miał miejsce w przeszłości. Jednakże, cała kwestia pozostaje w fazie wstępnej legislacyjnej, a decyzje ostateczne nie zostały jeszcze podjęte.

Czy zasiłek pogrzebowy zostanie podniesiony jeszcze w tym roku? Gajewski wyraził nadzieję, że tak się stanie. Jednakże, pomimo że projekt został już skierowany do prac rządowych, proces legislacyjny jest jeszcze w fazie wstępnej. Wiceszef resortu zobowiązał się do szybkiego wprowadzenia zmian, aby środki trafiły do beneficjentów tak szybko, jak to tylko możliwe. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce Polacy mogą spodziewać się zwiększenia zasiłku pogrzebowego, co pomoże w godnym pożegnaniu swoich bliskich.

Jak informował portal "Życie News": Burzliwe fale w TVP. Pierwsze odejście z programu "19.30". Znany dziennikarz wyjawił prawdę o swoim odejściu

Przypomnij sobie: Z życia wzięte. Mój 40-letni syn nadal ze mną mieszka. Był już trzykrotnie żonaty