Jak informuje portal "Goniec", w bieżącym roku doszło do waloryzacji jednego z dodatków wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wielu uprawnionych do skorzystania z niego nawet nie wie, że może się o niego ubiegać. Kwota nie jest mała, po przekracza 553 złote. Kto może ubiegać się o wypłatę dodatku?

Nie wszyscy wiedzą o tym dodatku

O dodatek dla sieroty zupełnego mogą się ubiegać osoby pobierające z ZUS rentę rodzinną, których obaj rodzice nie żyją. Mogą z niego skorzystać również te osoby, których matka zmarła, a ojciec pozostaje nieznany. Z informacji zawartych na stronie ZUS wynika, że nie obowiązuje tu limit wieku osób ubiegających się o jego wypłatę.

Dodatek jest corocznie waloryzowany. Od 1 marca tego roku wzrósł do kwoty 553,30 zł. Pieniądze trafią do każdej sieroty, niezależnie od tego, jak wiele osób uprawnionych jest do otrzymywania renty rodzinnej.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Jak ubiegać się o wypłatę dodatku?

Aby móc skorzystać z dodatku należy złożyć wniosek ERRD z niezbędnymi załącznikami wymienionymi w regulacjach dotyczących dodatku. W przypadku osób, których dwoje rodziców nie żyje, niezbędne jest dołączenie do wniosku aktu ich zgonu.

Jeśli o wypłatę dodatku ubiega się osoba, która nie znała ojca, a jej matka nie żyje, musi dostarczyć akt zgonu matki oraz akt urodzenia, w którym odnotowano fakt, że ojciec pozostaje nieznany.

Wniosek można złożyć w dowolnym momencie w odpowiednim dla nas oddziale ZUS, a także wysłać go pocztą. ZUS ma 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku i wydanie decyzji. Jeśli będzie ona negatywna, wnioskodawca ma prawo się od niej odwołać.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Wiedzieliście o tym?

To też może cię zainteresować: O "Wiadomościach" TVP znów zrobiło się głośno. Czegoś takiego do tej pory nie widzieliśmy. Internauci bezlitośnie drwią z wpadki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Związek Antoniny Turnau i Marka Kondrata od początku budził emocje. To nie jedyna taka relacja w rodzinie Turnau

O tym się mówi:Plotki o nieślubnym dziecku królowej Elżbiety II nie cichną od lat. Oliwy do ognia dolały słowa księcia Filipa