Jak przypomina portal "Super Express", już od dłuższego czasu obserwujemy tendencje odwracania się wiernych od Kościoła. Z roku na rok spada liczba wiernych, a także liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii. To ostatnie wyraźnie widać co roku, tuż po rozpoczęciu zajęć. W których szkołach rezygnacji jest najwięcej? Jak przedstawiciele kościoła tłumaczą odpływ uczniów?

Coraz mniej uczniów na lekcjach religii

Od dłuższego czasu wraz z początkiem roku szkolnego wraca temat zmniejszającej się liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń. Im starsi uczniowie, tym mniej chętnie chodzą na katechezy.

Jeśli spojrzymy na dane ogólne, odnoszące się do wszystkich typów szkół, w roku szkolnym 2021/22 na zajęcia z religii chodziło 82 proc. uczniów. Odnotowano spadek o 3,3 punktu procentowego względem roku wcześniejszego. W szkołach podstawowych nie wygląda to źle. W niektórych placówkach aż 99 procent uczniów chodzi na religię. Najniższy odsetek nie spada zaś poniżej 70 procent.

W szkołach średnich sprawa wygląda już inaczej. Są placówki, w których na katechezę uczęszcza nawet 91 procent uczniów i takie, w których odsetek ten spada zaledwie do 34-36 procent.

Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube

Dlaczego młodzi ludzie odchodzą od Kościoła?

Zdaniem ks. prof. Piotra Tomasika z Konferencji Episkopatu Polski, dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej "żegnają się z Kościołem". Zdaniem duchowieństwa za odpływem dzieci z lekcji religii stoi nie tylko laicyzowanie się społeczeństwa, ale także "moda na wypisywanie" się z tych zajęć.

Z badań „Młodzi uciekają z Kościoła" przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że większość osób odwracających się od kościoła wskazuje jako powód "rozdźwięk" między głoszoną przez Kościół nauką a tym, jak przedstawiciele duchowieństwa postępują.

Nie bez znaczenia są kolejne nadużycia seksualne, których dopuszczają się księża, angażowanie się duchowieństwa w politykę, a także "przepych i nieuzasadnione bogactwo ludzi kościoła".

szkoła / YouTube: umpodkowalesna
szkoła / YouTube: umpodkowalesna
Szkoła / YouTube: umpodkowalesna

A wy, co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Nie żyje 27-letnia kobieta. Kasia po porodzie zapadła w śpiączkę. Rodzina jest przekonana, że doszło do lekarskiego błędu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wojciech Glanc ostrzega przed zbliżającą się zimą. "Czuję, jak gazety krzyczą, że nawiedziło nas zjawisko, które jeszcze nigdy nie wystąpiło"

O tym się mówi: Na konta seniorów trafi czternasta emerytura. Nie wszyscy emeryci będą mieli jednak powody do zadowolenia