Jak przypomina portal "Goniec", we wrześniu tego roku na konta seniorów trafi dodatkowa czternasta emerytura. W tym roku ma wynieść 2200 złotych netto dla wszystkich, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 złotych. Zła wiadomość jest taka, że zadziałają tu przepisy "Polskiego Ładu". O co dokładnie chodzi?

Przepisy "Polskiego Ładu" namieszają w czternastkach

Wrzesień przyniesie seniorom świadczenia wyższe niż te, jakie wpływają na ich konta co miesiąc. Będzie to jeden z nielicznych miesięcy, kiedy emeryci będą mogli pozwolić sobie na nieco inne gospodarowanie pieniędzmi. Portal "Prawo" zwraca uwagę na problem, jaki pojawił się przy wypłacie świadczenia.

Zgodnie z zapisami "Polskiego Ładu" seniorzy nieprzekraczający w danym roku podatkowym kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, dostają emeryturę bez potrącenia należności dla fiskusa. Podatku nie płacą ci seniorzy, których świadczenie nie przekracza 2500 zł brutto.

Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas

Rządzący nie zwolnili z podatku ani trzynastki, ani czternastki. Z dodatków potrącana jest także składka zdrowotna.

Seniorzy dostaną mniej niż zakładano

Wielu seniorów otrzyma dodatki w niższej kwocie niż przewijająca się w mediach kwota 2200 złotych na rękę, co wynika nie tylko z wymienionych potrąceń, ale także stosowanego mechanizmu "złotówka za złotówkę".

Dziennikarze portalu "Prawo" wyliczyli, że "w przypadku osiągnięcia przez emeryta górnego limitu swoim podstawowym świadczeniem (5500 zł brutto miesięcznie), zysk z czternastki wynosi nawet mniej, niż zakłada to ustawa".

Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz
Pieniądze/Youtube @Czas to pieniądz

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Nie żyje 27-letnia kobieta. Kasia po porodzie zapadła w śpiączkę. Rodzina jest przekonana, że doszło do lekarskiego błędu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wojciech Glanc ostrzega przed zbliżającą się zimą. "Czuję, jak gazety krzyczą, że nawiedziło nas zjawisko, które jeszcze nigdy nie wystąpiło"

O tym się mówi:Joanna Kurska nie kryła emocji. "Tak pięknie się tu wszystko układało, a teraz taki cios". Co się stało