Jak podaje portal "Goniec", wierni parafii w Przegini powiedzieli dość zachowaniu proboszcza. Przed kilkoma laty duchowny wprowadził roczną opłatę na kościół, która dla każdej rodziny wynosiła 200 zł. Pieniądze te przeznaczane były na renowację świątyni. W tym roku kapłan wprowadził kolejną opłatę w kwocie 300 złotych. Wierni nie zamierzają dłużej płacić.

Dodatkowe pieniądze na Kościół

Proboszcz parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Przegini wprowadził przed kilkoma laty swoisty abonament dla wiernych. Każda rodzina miała rocznie wpłacić 200 złotych. Zebrane w ten sposób środki miały pokryć koszty remontów przeprowadzanych w świątyni. Obecnie trwają prace renowacyjne głównego ołtarza.

Z relacji kapłana wynika, że ołtarz jest w gorszym stanie, niż pierwotnie sądzono, co przekłada się na wyższe koszty prowadzonych prac. Dlatego duchowny miał poprosić wiernych, żeby poza rocznym abonamentem wpłacili po dodatkowe 300 złotych. Proboszcz wskazuje, że była to decyzja podjęta przez Radę Parafialną.

Kapłan/YouTube @Rafał Gołębiowski
Kapłan/YouTube @Rafał Gołębiowski
Kapłan/YouTube @Rafał Gołębiowski

Wierni nie kryją oburzenia

Parafianie nie przyjęli prośby kapłana ze zrozumieniem. W rozmowie z "Super Expressem" jeden z parafian relacjonuje, że ksiądz nie konsultował z wiernymi, czy chcą oni finansować kolejne remonty. Miał on wprowadzić roczną opłatę bez zgody wiernych, a teraz chce im narzucić kolejną, jeszcze wyższą opłatę.

Kontrowersje budzi również sposób, w jaki mają być wpłacane pieniądze, o czym donosi kolejny rozmówca tabloidu.

"Proboszcz wymyślił, że po Przegini będzie "chodzić" koperta, od domu do domu, z listą, na której każdy będzie wpisywał swoje imię i nazwisko, numer domu, kwotę, którą wkłada do koperty, a jeśli nie uiszcza opłaty, powinien napisać dlaczego" - zdradził jeden z parafian, dodając, że każdy będzie czuł wstyd przed sąsiadami i zapłaci, choć nie zostanie mu nic na życie.

Jakby tego było mało, każdy, kto "zalega" z coroczną opłatą nie ma co liczyć na odprawienie chrztu, pogrzebu, czy inną posługę duszpasterską - przynajmniej do czasu, aż nie uiści opłaty.

Kapłan wskazał, że sposób zbierania datku został wybrany przez Radę Parafialną i uległ już zmianie. Teraz pieniądze wierni mogą składać w trakcie niedzielnej tacy lub bezpośrednio do proboszcza.

Taca/YouTube @Ks. Prałat Waldermar Wsteczny homilie i kazania
Taca/YouTube @Ks. Prałat Waldermar Wsteczny homilie i kazania
Taca/YouTube @Ks. Prałat Waldermar Wsteczny homilie i kazania

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Justyna Kowalczyk podzieliła się z fanami niezwykłą fotografią. Od samego patrzenia pojawiają się na plecach ciarki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: To usłyszała matka 8-letniego Kamila z Częstochowy od tłumu zebranego pod sądem. Padły wyjątkowo mocne słowa

O tym się mówi: Dziennikarze "Faktów" wbili szpilę pracownikom TVP. Szczególnie mocno oberwało się Danucie Holeckiej, której wypowiedź przywołano