Jak informuje portal "Goniec", do rencistów i emerytów trafiają listy z ZUS. W kopercie seniorzy znajdują informację o marcowej waloryzacji świadczeń, a także o wypłacie 13. emerytury, która wpłynęła na ich konta w kwietniu. Do kopert trafiło jednak coś jeszcze.

ZUS włącza się kampanię wyborczą?

Renciści i emeryci otrzymują z ZUS listy, w których otrzymują pisemną informację dotyczącą marcowej waloryzacji ich świadczenia, a także list poświęcony 13. emeryturze, która trafiła na ich konta w kwietniu. Na tym jednak nie koniec. W kopercie z ZUS znalazły się też specjalne "wkładki", które są niczym innym, jak przedwyborczymi ulotkami obecnego obozu władzy.

Informację o takiej formie agitacji przedwyborczej przekazał jako pierwszy senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"Przy okazji powiadamiania 6 mln emerytów o waloryzacji ich świadczeń p. premier Morawiecki i p. minister Maląg i p. prezes ZUS Uścińska włożyli każdemu do koperty także przedwyborczą ulotkę" - relacjonował Borowski w mediach społecznościowych, dodając, że obóz władzy wykorzystuje ulotkę do oczerniania opozycji, w tym głównie byłego premiera Donalda Tuska.

Z dołączonej do wiadomości z ZUS ulotki, seniorzy dowiadują się o ogromnym wsparciu, jakim obejmuje ich państwo pod rządami obozu Zjednoczonej Prawicy. Wskazano, że emerytury rosną szybciej, niż miało to miejsce za czasów poprzednich ekip.

ZUS komentuje

Prośbę o wyjaśnienie kontrowersyjnego pisma dziennikarze "Faktu" poprosili przedstawicieli ZUS. Rzecznik instytucji przekonuje, że wszystkie elementy listu mają charakter edukacyjny, a fakt, że znalazły się tam materiały podpisane przez premiera i minister rodziny i polityki społecznej, nie jest niczym zdrożnym, bo to oni stanowią "organ nadzorujący ZUS".

Dr Antoni Kolek ekspert Instytutu Emerytalnego wskazał w rozmowie z tabloidem, że we wspomnianej ulotce przedstawiono jedynie dane korzystne dla rządu, a przemilczano te negatywne, jak choćby groszowe emerytury pobierane przez 380 tys. osób.

Kolek zwraca uwagę, że w tej "edukacyjnej" ulotce znalazła się manipulacja dotycząca zwolnienia emerytur z podatku. Jak wskazał ekspert, emerytury są opodatkowane, ale część seniorów zyskuje na podniesienie kwoty wolnej od podatku.

ZUS/ YouTube @Zebrra TV
ZUS/ YouTube @Zebrra TV
ZUS/ YouTube @Zebrra TV

Co sądzicie o całej sprawie?

To też może cię zainteresować: Trwa procedura odebrania Magdalenie B. praw rodzicielskich. Co czeka rodzeństwo Kamilka z Częstochowy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Porażająca historia małej dziewczynki. Kilka lat temu w Oknie Życia zostawił ją mężczyzna, który wcześniej pozbawił życia matkę. Jak do tego doszło

O tym się mówi: Na jaw wychodzą nowe fakty dotyczące okoliczności odejścia Kacpra Tekieli. Serca kibiców są przy Justynie Kowalczyk