Jak podaje portal "Gadżetomania", już 28 kwietnia tego roku w życie wejdzie nowelizacja przepisów prawa budowlanego. Właściciele domów i mieszkań muszą pamiętać o ważnych zmianach dotyczących świadectwa energetycznego. Będzie ono wymagane od znacznie większej grupy osób, niż miało to miejsce do tej pory.

Świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest niczym nowym i funkcjonuje w przepisach od lat. Jest to dokument, który wskazuje, jakie zapotrzebowanie energii ma dana nieruchomość. O świadectwo muszą wystąpić nie tylko osoby, które zawiadamiają o zakończeniu budowy nowego lokalu.

Będą go potrzebowali także ci, którzy zamierzają sprzedać swój dom lub mieszkanie, a także osoby je wynajmujące. Wymogiem posiadania certyfikatu będą objęte także osoby, których nieruchomość poddana została termomodernizacji. Już choćby wymiana okien wymaga wyrobienia nowego świadectwa.

Dom/YouTube @Ile kosztuje?
Dom/YouTube @Ile kosztuje?
Dom/YouTube @Ile kosztuje?

Brak dokumentu będzie karany

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej ciąży na właścicielu danej nieruchomości. Jeśli nie wywiąże się z niego, może zostać ukarany karą grzywny. Zła wiadomość dla obywateli jest taka, że ustawodawca nie przewidział maksymalnego wymiaru kary finansowej.

Kolejna niezbyt dobra wiadomość jest taka, że koszt uzyskania świadectwa pokrywa właściciel nieruchomości. Ceny za jego wystawienie różnią się w zależności od lokalizacji, w jakiej znajduje się dany budynek, a także jego wielkości i rodzaju. Może się ona wahać od 300 do nawet 1000 złotych.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Dokument może nam zostać wystawiony zarówno w klasycznej wersji papierowej, jak i formie elektronicznej.

Wiedzieliście już o tym obowiązku?

To też może cię zainteresować: Pojawił się nowy trop w sprawie Iwony Wieczorek. Inspektor zdradza, co znajduje się w aktach sprawy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mija kolejna rocznica śmierci Krzysztofa Krawczyka. Światło dzienne ujrzały nieznane fakty dotyczące pochówku artysty

O tym się mówi: To jeden z częściej popełnianych grzechów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że go popełniają. O czym mowa