Jak przypomina portal "Goniec", choć co do zasady w kościele nie funkcjonują oficjalne cenniki, w których wyznaczone są ceny m.in. za pogrzeby, to w wielu parafiach słowo "co łaska" ma konkretną cenę. Rekordzista inkasuje za ten rodzaj posługi aż 6 tysięcy złotych!

Ceny sakramentów poszły w górę

Korzystanie z posługi duchownych nie ma jednej narzuconej z góry ceny. W wielu parafiach słowa "co łaska" mają jednak konkretną cenę. Nie brakuje duchownych, którzy otwarcie mówią o tym, ile należy zapłacić za udzielenie poszczególnych sakramentów. Informacje te kapłani przekazują zarówno w ogłoszeniach parafialnych, jak i na stronach internetowych.

Zła informacja dla wiernych jest taka, że w wielu kościołach w Polsce do góry poszły opłaty za sakramenty. Wygląda na to, że i tu dała o sobie znać szalejąca drożyzna. Średnia cena za chrzest wynosi obecnie w naszym kraju 195 złotych. Najmniejsza opłata za udzielenie chrztu wynosi obecnie 50 zł, największa zaś 500 zł.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Średnia cena ślubu udzielanego w Polsce wynosi na ten moment 748 zł, choć nie brakuje parafii, w których opłata dla księdza za udzielenie tego konkretnego sakramentu sięga nawet 1000 złotych.

Ile zapłacimy za pogrzeb?

Osoby, które mierzą się ze stratą bliskiej osoby, nierzadko muszą się mierzyć z potężnymi opłatami za pogrzeb kościelny. Jedna z białostockich parafii za pogrzeb liczy rekordową kwotę 6 tysięcy złotych. W porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowano tu wzrost o tysiąc złotych.

Równie drogo jest w parafii w Ratowicach, gdzie cena pojedynczego grobu ziemnego sięgała 2400 zł, głębszy grób jest droższy o 600 zł. Do tego doliczyć należy 2400 zł za mszę świętą i pogrzeb. Dwukrotnie wyższa była opłata dla zmarłych, którzy nie praktykowali lub pochodzili spoza parafii.

A jak kwestie opłaty za sakramenty wyglądają u was?

To też może cię zainteresować: Adam Małysz podzielił się wiadomością, jaką otrzymał od Dawida Kubackiego. Jaka była jej treść

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paulina Smaszcz ogłosiła zwycięstwo. "Mój były mąż wreszcie zrozumiał". O co dokładnie chodzi

O tym się mówi: Nowe informacje w sprawie Marty Kubackiej. Co wiadomo na temat okoliczności, w jakich żona Dawida Kubackiego trafiła do szpitala