Jak przypomina portal "Super Express", od 1 marca seniorom będą wypłacane zwaloryzowane świadczenia. Wypłata rent i emerytur przez ZUS odbywa się w kilku transzach. Pierwsi seniorzy otrzymali swoje zwaloryzowane świadczenia w pierwszym dniu tego miesiąca. Kiedy kolejne wypłaty?

Kiedy ZUS i KRUS wypłaca świadczenia rentowe i emerytalne?

Kalendarz wypłat świadczeń z ZUS-u i KRUS-u przewiduje aż 7 transzy przelewów. Najwcześniejsza następuje 1 dnia każdego miesiąca, kolejne przypadają kolejno 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia. Decyzja o tym, kiedy na nasze konto wpływać będzie emerytura czy renta, zapada odgórnie.

Lokalny oddział ZUS podejmuje decyzje o terminie wypłaty świadczenia, biorąc pod uwagę terminy, w jakich realizuje przelewy (nie każdy oddział dokonuje ich we wszystkich wymienionych dniach), liczbę wypłat przypadających na dany dzień, czy choćby wpływów ze składek.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, seniorzy mogą otrzymać świadczenie o dzień lub dwa dni wcześniej, jeśli dzień wypłaty wypada w sobotę lub w niedzielę. Jedno jest pewne, zwaloryzowane świadczenie wpłynie na konto każdego uprawnionego do niego seniora w terminie, w jakim wpływało do tej pory.

Wiadomo, kiedy na konto seniorów trafi 13. emerytura

W marcu do kieszeni seniorów trafi wyższe świadczenie związane z coroczną waloryzacją. W kwietniu będzie ono powiększone o 13. emeryturę. Dodatek zostanie wypłacony wraz z rentą lub emeryturą. W przypadku trzynastki, jej wysokość jest równa dla wszystkich seniorów. Nie obowiązuje tu próg dochodowy.

Aby móc skorzystać z dodatku, nie trzeba składać żadnego wniosku. Będzie ona wypłacona automatycznie.

Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube
Pieniądze. Screen:YouTube

Myślicie, że dodatek w postaci trzynastej emerytury pomoże seniorom w dobie szalejącej drożyzny?

To też może cię zainteresować: Olga Bończyk opowiedziała o relacji łączącej ją ze Zbigniewem Wodeckim. "Ta znajomość była z całą pewnością wyjątkowa"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Teściowa obraziła się, bo nie chcę sprzedać odziedziczonego mieszkania. Wolę mieć dach nad głową na wypadek rozwodu

O tym się mówi: Martyniukowie mają powody do świętowania. Wspólnie z synem przygotowują się do radosnego wydarzeń