Jak przypomina portal "O2", w poniedziałek 13 lutego media obiegła informacja, że w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim przyszły na świat pięcioraczki. Ich mama od dwóch miesięcy przebywała w placówce, gdzie lekarze walczyli o zdrowie zarówno kobiety, jak i jej nienarodzonych dzieci.

Ciąża wyzwanie

Prof. Hubert Huras w rozmowie z TVN24 zdradził, że prowadzenie ciąży u pacjentki wiązało się z wieloma problemami. Podkreślił, że mama pięcioraczków ma za sobą "bogatą przeszłość położniczą". Do tego doszły problemy z nadciśnieniem i cukrzycą ciążową. Problem stanowiło także "łożysko przodujące".

Lekarz zaznaczył, że choć ciężarna wymagała sporej uwagi, ale ciążę udało się doprowadzić do 28 tygodnia i rozwiązać za pomocą cesarskiego cięcia. Jak podkreślił prof. Huras, jest to postępowanie "książkowe" w przypadku ciąż pięcioraczych.

Mama dzieci i same maluchy czują się dobrze. Jak wskazywał prof. Ryszard Lauterbach, dzieci obecnie są "wentylowane nieinwazyjnie", choć w przypadku dwóch chłopców w pierwszych godzinach trzeba było korzystać z "mechanicznej wentylacji".

Niezwykle rzadkie zjawisko

Ciąża pięcioracza jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Zdarza się zaledwie raz na 52 milionów przypadków. Rodzice pięcioraczków mają już w domu całkiem sporą gromadkę. Na powrót pięcioraczków czeka 7 ich rodzeńswta, z których najstarsze dziecko ma 12 lat. Jak przyznała szczęśliwa mama, najpierw dzieciom powiedzieli o tym, że na świat przyjdą trojaczki.

Jak przyznała, nie chcieli "przerażać" rodzeństwa tą informacją. Dopiero po porodzie rodzice zdecydowali się wyjawić, ile faktycznie maluchów przyszło na świat. Jak relacjonowali, dzieci bardzo ucieszyły się, że będzie ich tak dużo.

Maluszkom życzymy dużo zdrowia i krótkiego pobytu w szpitalu.

To też może cię zainteresować: Donald Tusk niespodziewanie zniknął. Wiadomo, co stoi a nieobecnością byłego premiera

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Na weselu teściowej nie będzie. Od pierwszego dnia mnie nie akceptowała

O tym się mówi: Paulina Smaszcz znów o sobie przypomniała. Na celowniku byłej żony Macieja Kurzajewskiego znaleźli się Dowborowie