Jak informuje portal "Interia", od 5 lat właściciele nieruchomości zobligowani są do płacenia podatku od deszczu. Opłata deszczowa uzależniona jest od tego, jakie rozwiązania wdraża dana osoba w obrębie swojej nieruchomości. Wiele osób nie ma świadomości, że musi wnosić tę opłatę. Niestety może ich czekać wyjątkowo nieprzyjemna niespodzianka.

Podatek od deszczu

Opłata deszczowa obowiązuje od 2018 roku i została wprowadzona, żeby walczyć z coraz częściej doskwierającymi nam suszami i wszechobecną betonozą. Wprowadzenie daniny miało zachęcić Polaków do retencji wody z opadów i lepszego gospodarowania obiegiem wody. Kto powinien płacić podatek deszczowy?

Podatek ten jest opłatą od "zmniejszenia naturalnej retencji terenowej". Do jego zapłaty zobligowani są właściciele zabetonowanych działek, których stan utrudnia czy wręcz uniemożliwia retencję deszczówki.

deszcz, deszczówka/Youtube
deszcz, deszczówka/Youtube
deszcz, deszczówka/Youtube

Opłatę muszą wnosić właściciele nieruchomości, której powierzchnia przekracza 3500 m2. Warunkiem jest brak podłączenia do kanalizacji oraz zabetonowanie 70 procent nieruchomości. Większość właścicieli domów może spać spokojnie, bo ich nieruchomości nie dotyczy wspomniany przepis.

Kto musi płacić?

Podatkiem od deszczówki obciążeni są między innymi właściciele sklepów wielkopowierzchniowych, hal magazynowych, czy hoteli. Opłata nie ma jednak charakteru jednolitego i uzależniona jest od tego, jakie rozwiązania zostały wprowadzone na terenie nieruchomości.

Opłata wynosi od 10 groszy do 1 złotego za 1 m2 nieruchomości. Najmniej płacą ci, "którzy mają na terenie swojej nieruchomości urządzenia do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych powyżej 30 procent". Najwięcej zapłacą osoby, które nie wdrożyli żadnych rozwiązań.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Część właścicieli nieruchomości nie wywiązywało się z obowiązku i to ich czeka teraz przykra niespodzianka. Będą musieli bowiem opłacić należność za ostatnie 5 lat. To nie wszystko. Zostaną im bowiem naliczone także karne odsetki.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Wraca sprawa zaginięcie Iwony Wieczorek. Czy znajomi zaginionej od początku wiedzieli, co się z nią stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Antek Królikowski może mieć spore problemy. Prokuratura zabrała głos w sprawie aktora

O tym się mówi: Nad jednym z polskich miast pojawiły się samoloty F-16. Wiadomo, co było powodem przelotu myśliwców