Jak przypomina portal "Super Express", Agata Kornhauser-Duda zrezygnowała z pracy zarobkowej zaraz po tym, jak jej mąż został wybrany na urząd prezydenta. Jako pierwsza dama, żona Andrzeja Dudy nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Z budżetu państwa są finansowane jednak składki emerytalne prezydentowej i to wcale nie w najmniejszej kwocie. Agata Kornhauser-Duda zyska na podniesieniu najniższej krajowej. Poznajcie szczegóły!

Pierwsza dama nie zarabia

Po tym, jak Andrzej Duda wygrał swoje pierwsze wybory prezydenckie, jego żona zrezygnowała z pracy nauczycielki w jednym z krakowskich liceów. Okazuje się, że status pierwszej damy w naszym kraju nie jest do końca jasny. Znawcy Konstytucji wskazują, że nie ma na gruncie prawa przepisów, które wprost zabraniałyby żonom prezydentów pracy.

To zwyczaj zdecydował o tym, że pierwsze damy porzucają pracę zawodową w momencie, w którym przenoszą się do Pałacu Prezydenckiego. W czasie trwania kadencji małżonki prezydenta pełnią funkcję reprezentacyjną, a także prowadzą działalność charytatywno-społeczną. Nie inaczej jest w przypadku Agaty Kornhauser-Dudy.

Bez pensji

Ze względu na fakt, że pierwsza dama nie pracuje zawodowo, nie pobiera pensji. W rozmowie z "Super Expressem" prezydent Andrzej Duda zdradził, że odprowadza ze swojego uposażenia składki emerytalne dla swojej żony.

Okazuje się, że państwo również odprowadza składki i to liczone od średniego wynagrodzenia. To, że średnia pensja mocno wzrosło, przyniesie korzyść także Agacie Kornhauser-Dudzie. Półtora roku temu wprowadzono prawo, które mają stanowić de facto rekompensatę za okres, kiedy nie pracują.

Po przejściu na emeryturę prezydentowe dostaną kilkaset złotych więcej, co zawdzięczać będą tym właśnie składkom. Z wyliczeń "Faktu" wynika, że składki podniosą emeryturę Agaty Kornhauser-Dudy nawet o 400 złotych. Ostatecznie będzie to jednak kwota jeszcze wyższa, bo przedstawione przez "Fakt" wyliczenia nie biorą pod uwagę składek, jakie będą odprowadzane przez jeszcze 2 lata kadencji Andrzeja Dudy.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Kobieta oburzona zachowaniem księdza. Nie wytrzymała po kolędzie. "Pamiętam, że proboszcz otwierał obie koperty"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niższy wiek emerytalny oznacza mniej pieniędzy dla seniorów. Co o obniżeniu wieku emerytalnego sądzą Polacy

O tym się mówi: Ida Nowakowska doznała koszmarnego urazu. Wszystko wydarzyło się na planie "Pytania na śniadanie". Diagnoza lekarzy brzmi poważnie