Jak podaje portal "Super Express", wielu Polaków z entuzjazmem podeszło do obniżenia wieku emerytalnego. Niestety ta zmiana odbija się niekorzystnie na wysokości wypłacanych seniorom świadczeń. Dr Antoni Kolek podkreślił, że konsekwencją niższego wieku emerytalnego są niższe emerytury.

Co Polacy sądzą o wieku emerytalnym

"Radio Zet" zamówiło sondaż, w którym Polacy zostali zapytani o kwestie związane z wiekiem emerytalnym. Wynika z niego, że 44,8 proc. ankietowanych chciałoby, żeby wiek emerytalny został w naszym kraju obniżony. 32,4 proc. badanych uważa, że powinien on zostać podniesiony.

Co ciekawe, wśród zwolenników wyższego wieku emerytalnego jest 31 proc. wyborców obecnego obozu władzy, który zdecydował o przywróceniu poprzedniego wieku emerytalnego. Wśród respondentów deklarujących, że wiek emerytalny powinien zostać obniżonych, 43 proc. deklaruje się, jako wyborcy Zjednoczonej Prawicy, a 44 jako wyborcy opozycji.

Seniorzy/ YouTube @Empik
Seniorzy/ YouTube @Empik
Seniorzy/ YouTube @Empik

Jak obniżenie wieku emerytalnego wpłynęło na wysokość świadczeń?

Doktor Antoni Kolek w rozmowie z "Business Insider" wskazał, że stosunkowo niewielki odsetek osób zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ na ich świadczenia ma wiek, w jakim przechodzimy na emeryturę. Jeśli wiek emerytalny zostałby jeszcze obniżony, mielibyśmy mniej czasu na zgromadzenie kapitału.

Działacze "Solidarności" wskazują, na konieczność wprowadzenia emerytur stażowych, które de facto obniżałyby wiek emerytalny do 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Specjaliści przekonują, że to rozwiązanie bardzo negatywnie odbije się na wysokości świadczeń. Wśród nich jest szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360
Seniorzy/YouTube @Aktualności360

A wy, co sądzicie o wieku emerytalnym? Jesteście za jego podniesieniem, czy kolejną obniżką?

To też może cię zainteresować: Najwyższa kobieta na świecie pokazała, jak wygląda jej życie. Dla niej podróż samolotem to prawdziwe wyzwanie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wróżka Aida podzieliła się niezwykle ważnym przesłaniem. Na tym powinien skoncentrować się każdy z nas

O tym się mówi: Część osób może liczyć na darmowy pobyt w sanatorium. Kto nie musi płacić, a dla kogo opłata pozostaje obowiązkowa