Jak podaje portal "Super Express", Główny Urząd Skarbowy poinformował o wysokości inflacji w 2022 roku. Na podstawie tych danych wskazano, że inflacja świadczeń powinna wynieść 14,8 procent, a więc więcej niż założenia rządu, które mówiły o wskaźniku na poziomie 13,8 procent. O tyle wzrosną świadczenia emerytalne seniorów. To nie koniec dobrych wiadomości dla seniorów.

Waloryzacja 2023

Rząd w ustawie budżetowej przewidział wskaźnik waloryzacji na poziomie 13,8 procent. Z danych GUS wynika, że jest on wyższy i wynosi 14,8 procent. Dla emerytów oznacza to wyższą waloryzację wypłacanych im przez ZUS świadczeń.

Seniorzy, którzy pobierają obecnie świadczenie w kwocie 1217,98 zł brutto, w marcu tego roku otrzymają o 227,50 zł więcej. O 201 zł wzrośnie emerytura wypłacana osobom pobierającym świadczenie w kwocie 1363,18 zł. O 217 zł więcej otrzymają seniorzy otrzymujący teraz 1467,32 zł brutto.

Średnia emerytura wynosząca obecnie około 2400 zł netto będzie wyższa o około 300 złotych. Minimalne świadczenie wypłacane przez ZUS wynosi na ten moment 1217 zł, po marcowej waloryzacji wzrośnie ono o 250 złotych, zgodnie z decyzją rządu.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

Trzynasta i czternasta emerytura

Marcowa waloryzacja nie będzie jedynym zastrzykiem gotówki, na jaki mogą w 2023 roku liczyć seniorzy. Z kwietniowym świadczeniem do seniorów trafi dodatek w postaci trzynastej emerytury. Jest ona wypłacana wszystkim z urzędu, a ze względu na brak progu dochodowego, każdy dostanie ją w takiej samej wysokości.

Do seniorów trafi wówczas 1445 zł na rękę. Aby móc cieszyć się tymi pieniędzmi, nie trzeba składać żadnego wniosku.

Rząd zapowiada też, że seniorzy dostaną w tym roku czternastkę. W przypadku tego dodatku obowiązywał dotąd próg dochodowy. Seniorzy mieszczący się w nim otrzymywali pełną kwotę czternastki (w tym roku będzie to 1445 zł). W przypadku emerytów, których świadczenie przekracza przyjęty limit, dodatek pomniejszano w oparciu o zasadę "złotówka za złotówkę".

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

I w tym przypadku nie ma konieczności składania wniosku. Dodatek zostanie wypłacony automatycznie.

Myślicie, że waloryzacja będzie w stanie nadążyć za rosnącymi cenami?

To też może cię zainteresować: Na fanów Witolda Paszta czeka nie lada gratka. Członkowie zespołu VOX potwierdzili

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Duchowny nie przyjął datku w czasie kolędy. Co na to odwiedzany wierny

O tym się mówi: Te banknoty straciły już ważność. Nie zapłacimy nimi w sklepie. W sprawie wydano oficjalny komunikat