Jak podaje portal "O2", o północy w sobotę 14 stycznia straciły ważność banknoty i monety, którymi przez lata płacono w Chorwacji. Część z nas może mieć chorwacką walutę jeszcze w portfelach. Nie można nią już płacić. Czy można jeszcze wymienić pieniądze?

Zmiany w Chorwacji

Z pierwszym dniem stycznia bieżącego roku Chorwacja weszła do strefy euro. Zdecydowano się na wprowadzenie dwutygodniowego okresu przejściowego, w którym starą walutą można było jeszcze płacić w sklepach, choć reszta wydawana była już tylko w euro. Od północy w sobotę 14 stycznia jedyną obowiązującą w kraju walutą jest euro.

Każdy, kto chciałby pozbyć się kun, może to zrobić jeszcze przez dwanaście miesięcy, choć będzie to wymagało nieco wysiłku. Wymiana jest możliwa jedynie w "banku komercyjnym, przedstawicielstwach chorwackiej Agencji finansowej (FINA) oraz na poczcie (Hrvatska pošta d.d.)".

Chorwackie kuny/YouTube @Bartnoty
Chorwackie kuny/YouTube @Bartnoty
Chorwackie kuny/YouTube @Bartnoty

Wymiana będzie odbywać się według stałego kursu, który będzie wynosił 7,53450 kuny za 1 euro. Dokonanie wymiany nie będzie wiązało się z żadną prowizją. Wymiana będzie możliwa także po 1 stycznia 2024 roku, choć wówczas będzie można to zrobić już tylko w Narodowym Banku Chorwackim.

Czy w Polsce będziemy mieli możliwość wymiany kun na euro?

W przypadku Polaków, którzy w swoich portfelach posiadają jeszcze chorwacką walutę, mamy znacznie mniej precyzyjne informacje. Aby dowiedzieć się, czy w ogóle istnieje taka możliwość, należy kontaktować się z bankami lub kantorami. Tam zasięgniemy informacji o samej możliwości i o czasie, w jakim będzie ona obowiązywać.

Chorwackie kuny/YouTube @Bartnoty
Chorwackie kuny/YouTube @Bartnoty
Chorwackie kuny/YouTube @Bartnoty

Macie w swoich portfelach chorwackie kuny?

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Przypadkiem usłyszałam, co teściowa opowiada o mnie swojej koleżance. Zapomniała, że nie wystarczy tylko odłożyć komórkę, aby się rozłączyć

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Astrolodzy nie mają wątpliwości. Osobom urodzonym w tym znaku zodiaku, nie jest pisana długowieczność

O tym się mówi: Monika Olejnik pokazała się na salonach z ukochanym. Dziennikarka brylowała na czerwonym dywanie. Szczególną uwagę wzbudzała wybrana przez nią stylizacja