Jak podaje portal "Goniec", rozsypywanie prochów osób zmarłych jest popularną praktyką, choć w Polsce jest ona prawnie zabroniona. Mimo to powstają miejsca, które dedykowane są właśnie temu, choć powołuje się je z myślą o przyszłości. Jaka kara nam grozi za taką formę ostatniego pożegnania?

Wbrew prawu

Profesor Anna Kubiak, bioetyk i tanatolog, w rozmowie z dziennikarzami "Faktu" podkreśliła, że rozsypywanie prochów osób zmarłych, jest formą pochówku, którą kultywuje się już w wielu krajach na Zachodzie. Coraz więcej osób oczekuje, że będzie ona dopuszczalna również w naszym kraju.

Aby tak się stało, konieczne byłoby wprowadzenie odpowiednich przepisów, które umożliwiłyby rozsypywanie prochów. Zdaniem Kubiak, nie ma żadnych obiektywnych powodów, dla których to rozwiązanie nie miałoby zostać wprowadzone. Jej zdaniem opór może wynikać z obaw o utratę wpływów przez kościół oraz cały sektor usług funeralnych.

Zdaniem ekspertki, należy jak najszybciej to zmienić. Podkreśliła, że życzenie osoby zmarłej o tym, co ma się z nią stać po śmierci, powinno zostać uszanowane.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @mika20zDE
Ostatnie pożegnanie/YouTube @mika20zDE
Ostatnie pożegnanie/YouTube @mika20zDE

Na nielegalny krok decyduje się nawet 5 proc. Polaków

Obecne regulacje obowiązujące w Polsce nie dają możliwości rozsypywania prochów zmarłych, także w specjalnie stworzonych do tego celu ogrodach pamięci. Z badań, na które powołuje się prof. Kubiak, wynika, że pomimo zakazu, około 5 proc. Polaków decyduje się właśnie w ten sposób pożegnać swoich zmarłych.

Warto pamiętać, że rozsypanie prochów osoby zmarłej zagrożone jest nie tylko kara grzywny, ale także pozbawieniem wolności na okres jednego miesiąca. Jak zauważa prof. Kubiak, niektórzy decydują się pochować pustą urnę, a prochy bliskiego rozsypać w ważnym dla niego miejscu i nie ma sposobu, żeby to skontrolować.

Prochy/YouTube @Portal Miasta Gdańsk
Prochy/YouTube @Portal Miasta Gdańsk
Prochy/YouTube @Portal Miasta Gdańsk

Na drugim biegunie znajduje się opinia przedstawicieli kościoła, którzy przekonują, że rozsypanie prochów, jest formą bezczeszczenia zwłok, a każdy zmarły ma prawo do godnego pochówku.

A wy, co sądzicie o tej formie pochówku? Jesteście za?

To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. Jestem już stary i nie chcę być ciężarem dla bliskich. Rozważałem kilka rozwiązań

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ola Kwaśniewska zamieściła w sieci poruszający wpis. Bliska jej osoba odebrała sobie życie

O tym się mówi: Nowy trend podbija sieć. Internauci w popularnej grze odprawiają msze święte. Głos zabrał znany duchowny. Mówi o grzechu cieżkim