Jak podaje portal "Super Express", emeryci mogą liczyć na różnego rodzaju zniżki i ulgi. Osoby starsze mogą skorzystać ze zniżek na przejazdy transportem miejskim, darmowych leków, czy zwolnienia z opłaty abonamentu RTV. Seniorzy znajdujący się w wyjątkowo trudnej sytuacji, mogą ubiegać się o zasiłki, wypłacane z ośrodków pomocy społecznej. Sprawdź, jak podreperować domowy budżet!

Darmowe leki dla seniora

Z darmowych leków mogą korzystać osoby, które ukończyły 75. rok życia. Muszą być jednak objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiek osoby uprawnionej do skorzystania z ulgi weryfikowany jest na podstawie numeru PESEL bądź daty urodzenia.

Lista darmowych leków obejmuje 2 tysiące specyfików, które stosowane są w leczeniu chorób charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku.

Seniorki/YouTube @Radio Maryja
Seniorki/YouTube @Radio Maryja
Seniorki/YouTube @Radio Maryja

Ulgi na transport

Osoby posiadające kartę rencisty i emeryta mogą skorzystać z ulg na przejazdy transportem publicznym. O ulgach decydują władze lokalne (miejskie bądź regionalne), bo nie są one regulowanie odgórnie. Nie brakuje miejscowości, które gwarantują darmowe przejazdy dla osób, które ukończyły 70. lat.

Młodsi seniorzy płacą za bilet połowę ceny. Osoby starsze mają także możliwość wyrobienia sobie specjalnej Karty Seniora, która uprawnia je do 50-procentowej ulgi na przejazdy pociągami InterCity, TLK i ekspresami.

Seniorzy nie muszą płacić abonamentu RTV

Obowiązek opłaty abonamentowej za odbiornik radiowy lub/i telewizyjny obejmuje każdego, kto posiada wymieniony sprzęt. Zwolnione są osoby po 60. roku życia, o ile ich zarobki nie przekroczą połowy średniego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Zwolnione są również te osoby, które ukończyły 75. rok życia. Ważne, że aby móc skorzystać ze zwolnienia, należy zgłosić swoją sytuację w placówce Poczty Polskiej. Nie jest ono przyznawane automatycznie.

Seniorka/YouTube @TVP Info
Seniorka/YouTube @TVP Info
Seniorka/YouTube @TVP Info

Zasiłki z pomocy społecznej

Z zasiłków wypłacanych z pomocy społecznej mogą skorzystać ci seniorzy, którzy samotnie gospodarują, a ich dochód nie przekracza 776 zł. Przysługuje on także emerytom i rencistom, którzy mieszkają z rodziną, choć w ich przypadku próg dochodowy wynosi 600 zł.

Korzystacie z którejś z tych ulg?

To też może cię zainteresować: Tomasz Lis sprawił swoim sympatykom ogromną niespodziankę. Dziennikarz pokazał swoją nową ukochaną

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Księżna Kate i książę William podzielili się talentem najstarszego syna. Nie brakuje głosów zachwytu

O tym się mówi: Edyta Górniak nie kryła oburzenia na to, co spotkało ją w Zakopanem. Wszystkie drzwi, do których zapukała, były zamknięte. O co chodzi